PARTNER PORTALU
  • BGK

Zostań Siłaczem Społecznym: Ponad 60 instytucji ze wsparciem z funduszy norweskich

  • aw/PAP    29 sierpnia 2016 - 17:00
Zostań Siłaczem Społecznym: Ponad 60 instytucji ze wsparciem z funduszy norweskich
Celem akcji była pomoc osobom zagrożonym nierównością oraz wykluczeniem (fot.mr.gov.pl)

Sprzęt do rehabilitacji, meble oraz komputery - między innymi takie wsparcie przyznało Ministerstwo Rozwoju 64 instytucjom opiekującym się osobami potrzebującymi pomocy i zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Akcję zorganizowano dzięki funduszom norweskim i EOG.
W ramach akcji "Zostań Siłaczem Społecznym" resort rozwoju przez ponad trzy miesiące zachęcał Polaków do zgłaszania instytucji opiekujących się osobami potrzebującymi pomocy, zagrożonymi nierównością i wykluczeniem społecznym.

"Ta kampania służy pokazaniu na poziomie najmniejszych miast, wsi, szkół i domów dla seniorów, że warto pomagać innym i przy okazji promuje też środki norweskie, jako takie, które pomagają krajom takim jak Polska" - wyjaśnił wiceminister rozwoju Paweł Chorąży podczas uroczystego zakończenia akcji. Wskazał, że dzięki funduszom udało się zrealizować wiele projektów przeciwdziałających wykluczeniu i zachęcić do prospołecznych działań.

"Każdy z nas potrafi pomagać, tylko trzeba mu wskazać drogę" - mówił zaangażowany w akcję srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio w rzucie dyskiem Piotr Małachowski. "Dzisiaj bycie siłaczem (...) to nie tylko bycie dużym i silnym, ale też chęć pomagania innym osobom, starszym, słabszym" - podkreślił.

W ramach akcji zgłaszający (czyli siłacz społeczny) wybierał rodzaj wsparcia, jakim miała zostać obdarowana dana instytucja. Placówki otrzymały m.in.: sprzęt do rehabilitacji, nowe meble, specjalistyczne urządzenia sportowe, sprzęt do rehabilitacji ruchowej czy sprzęt sensoryczno-motoryczny.

244 instytucje otrzymają wsparcie

Do akcji zgłoszono 224 instytucje w czterech obszarach - zdrowie, pomoc społeczna, pomoc niepełnosprawnym oraz pomoc dzieciom z domów dziecka. Proszono o wsparcie m.in. dla domów starców, placówek zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, hospicjów, domów samotnej matki oraz szkół z obszarów wiejskich.

Ostatecznie wsparcie otrzymały 64 instytucje. Podarowano im m.in. materace przeciwodleżynowe, balkoniki rehabilitacyjne, sprzęt do rehabilitacji ruchowej, wyprawki dla dzieci oraz meble. W niektórych instytucjach dzięki funduszom będą organizowane kursy dietetyczne, artystyczne i kulturalne. Potrzebujący otrzymywali także m.in. komputery oraz pakiety biletów do teatru.

Celem akcji była pomoc osobom zagrożonym nierównością oraz wykluczeniem. Była ona zorganizowana w ramach kampanii "Wyrównujemy szanse", promującej fundusze norweskie i EOG, których celem jest m.in. zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w Europie. Kampania miała uwrażliwić Polaków na problemy osób potrzebujących.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2016-09-04 00:21:49

    Dotacje z funduszy norweskich: zajrzyj na stronę Artmetic!