PARTNER PORTALU
  • BGK

Zrewitalizują Dolne Miasto

  • PAP    14 stycznia 2011 - 19:54
Zrewitalizują Dolne Miasto

Jedna z najbardziej zaniedbanych dzielnic Gdańska, Dolne Miasto zostanie zrewitalizowana. Celem programu jest aktywizacja społeczna i gospodarcza dzielnicy. W piątek została podpisana umowa na realizację projektu.
Umowę podpisali marszałek województwa, Mieczysław Struk, wicemarszałek Wiesław Byczkowski oraz prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Zaniedbane, ale w części zabytkowe Dolne Miasto, o powierzchni prawie 62 ha jest zamieszkiwane przez prawie 6 tys. osób. Wartość projektu realizowanego w latach 2008-2015 szacowana jest na 42 mln zł, z czego 6,5 mln zł wynosi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. pomorskiego.

Magdalena Chełstowska z Referatu Rewitalizacji Urzędu Miasta w Gdańsku poinformowała, że na obszarze Dolnego Miasta już od kilku lat prowadzone są prace rewitalizacyjne; remontowane są kamienice, lokalizowane są instytucje kultury a swoją działalność rozpoczęły organizacje pozarządowe.

Wyjaśniła, że projekt rewitalizacji zakłada realizację wielu inwestycji m.in. przebudowę i remont ulic, odnowienie ponad 30 budynków, budowę ciągów pieszych, wymianę infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej oraz uzupełnienie zieleni.

Projekt zakłada też działania o charakterze społecznym, czyli wsparcie oraz aktywizowanie mieszkańców dzielnicy: seniorów, dzieci, młodzieży i dorosłych. Te działania mają objąć 850 osób.

Realizację projektu wspiera 19 partnerów społecznych, m.in. przedszkole, szkoła, gimnazjum oraz organizacje znajdujące się w dzielnicy.

Kierownik Referatu Rewitalizacji w Gdańsku, Grzegorz Sulikowski powiedział PAP, że w mieście realizowane są programy rewitalizacji czterech dzielnic: Nowego Portu, Letnicy, Wrzeszcza i Dolnego Miasta. Koszt prac szacowany jest na ok. 140 mln, z czego dofinansowanie z funduszy unijnych wynosi ok. 70 mln zl. Wszystkie programy muszą być zrealizowane do 2015 r. Jak zapewnił, działania społeczne na terenie rewitalizowanych dzielnic potrwają znacznie dłużej.

Marszałek województwa, Mieczysław Struk poinformował, że w pomorskiem na projekty rewitalizacyjne przeznaczone jest 100 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.