PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprawdzili stan energetyczny budynków w całej Polsce

  • AW    8 marca 2011 - 13:54

Jak wynika z pierwszego raportu o stanie energetycznym budynków, wciąż wiele kluczowych kwestii ujętych w wytycznych unijnych nie jest realizowanych. Obowiązek egzekwowania certyfikacji energetycznej udało się wprowadzić tylko w stosunku do nowych budynków.
Certyfikacja energetyczna funkcjonuje w Polsce od ponad dwóch lat. Udało się przez ten okres wprowadzić obowiązek jej egzekwowania w stosunku do budynków nowych, wykształcić rzeszę certyfikatorów, czy też zaznajomić społeczeństwo z pojęciem charakterystyki energetycznej.

Jednak czy zapewnia to realizację celów dyrektywy jakie przed Polską postawiła Unia Europejska?  Na to pytanie pomaga odpowiedzieć raport „Stan energetyczny budynków w Polsce” opracowany przez firmę BuildDesk Polska

Raport  zawiera szczegółowe informacje na temat 50 tysięcy budynków – m.in. wartości ich parametrów energetycznych, źródeł energii czy też parametrów przegród. Wynika z niego, że niestety wciąż szereg kluczowych kwestii ujętych w wytycznych unijnych nie jest realizowana. Brak interpretacji prawa krajowego dodatkowo powoduje ewidentne pomijanie wymagań dyrektywy. Tak jest w przypadku zapisów dotyczących obowiązkowej certyfikacji budynków z rynku wtórnego. W Polsce wymóg ten w praktyce nadal nie obowiązuje.

- Martwy obowiązek certyfikacji energetycznej w stosunku do rynku wtórnego skutkuje brakiem informacji na temat budynków. Informacje pochodzące zarówno z rynku wtórnego jak i pierwotnego są niezwykle istotne ze względu na proces planowania polityki energetycznej całego kraju – twierdzi Piotr Pawlak, dyrektor zarządzający BuildDesk Polska.

Aby rzeczywiście podnosić efektywność energetyczną budownictwa, należy najpierw przeanalizować stan obecny. Co więcej, wdrożenie dyrektywy do polskiego prawodawstwa wymaga dostarczenia analiz i weryfikacji osiąganych celów. Raport przeprowadzony przez BuildDesk przedstawia efekty wprowadzonych zmian w prawie, w zakresie warunków technicznych oraz poziomu implementacji prawa unijnego.

- Wiedza na temat kształtowania się efektywności energetycznej budynków nowo wznoszonych, termomodernizowanych i istniejących, jest niezwykle ważna w kontekście realizacji europejskiego pakietu klimatyczno-energetycznego – podkreślają specjaliści z BuildDesk Polska.

Pozwala on w obszarze tzw. effort shearing (non-ETS, czyli głównie budownictwo i transport) na wzrost emisji zaledwie o 14 proc. do 2020 roku, podczas gdy sam transport prognozuje wzrost nawet o 65 proc. w tym okresie.

Raport publikujemy w dziale Multimedia
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.