PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta inteligentnie wykorzystają energię?

  • Jacek Kijas    20 maja 2011 - 13:37
Miasta inteligentnie wykorzystają energię?

Polskie miasta mogą podnieść efektywność użytkowania energii dzięki realizacji idei smart cities.
– 3/4 zużycia energii i CO2 ma miejsce w europejskich miastach. Potrzebne było zidentyfikowanie głównych problemów, dotyczących niewłaściwego wykorzystania energii. Naszym celem jest stworzenie rynku dla miast. Wymiana doświadczeń pozwoli na znalezienie energooszczędnych rozwiązań – mówił Christoph Schoser, reprezentujący Komisję Europejską podczas panelu w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Ograniczenia w emisji wiążą się z realizacją pakietu klimatyczno-energetycznego, Zaangażowanie miast w budowę smart cities pomoże w realizacji celu, jakim jest redukcja emisji CO2 o 20 % do 2020 r.

Miasta będą mogły składać aplikacje do programu od 19 lipca. Oferta powinna zawierać propozycję, złożoną przez minimum 3 miasta. Realizowane będą zarówno duże projekty demonstracyjne, jak i przedsięwzięcia dotyczące małych miast. Czas składania wniosków upłynie w grudniu. Z programu i pomocy finansowej skorzysta zdaniem Schosera 20-30 miast w skali roku.

Doświadczeniem związanym z wdrażaniem idei „inteligentnego miasta” podzielił się wiceprezydent Bielska-Białej, Zbigniew Michniowski.

– Smart city to nie tylko wysokie technologie, ale splot rozmaitych czynników: gospodarka miasta, społeczeństwo, technologie informatyczne, środowisko. Wszystkie elementy muszą być brane pod uwagę, by myśleć o mieście inteligentnym. Postawiliśmy w Bielsku na zasadę 3 K: kwalifikacje, konsekwencja w działaniu oraz koordynacja. Zaczątki fachowego zespołu zajmującego się tą kwestią sięgają 17 lat wstecz. Aby osiągnąć efekty, konsekwentne monitorowaliśmy emisję energii przez kilka lat. W końcu korzystamy z doświadczeń innych miast, także europejskich, i w ten sposób możemy lepiej koordynować nasze działania – opowiadał Michniowski.

Michniowski jest prezesem Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités” oraz reprezentantem Bielska-Białej w europejskiej sieci Energy Cities. W Polsce działania związane z szukaniem optymalnych sposobów użytkowania energii stowarzyszenie podejmuje razem ze Związkiem Miast Polskich. W ramach współpracy wdrażane są projekty, organizowane konferencje oraz szkolenia.

– Potrzebna jest edukacja, aby trafić do świadomości ludzi z tymi propozycjami. Ich realizacja wiąże się także z wyrzeczeniami. Bielsko-Biała ma w swoim planie wydać 300 mln zł w ciągu 10 lat, aby zrealizować cele pakietu klimatyczno-energetycznego. Konieczna będzie wymiana ciepłociągów, zmiana taboru komunikacyjnego oraz nowa organizacja miasta, aby nie powstawały korki – wymieniał wiceprezydent.

Mirosława Nykiel, wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki, przypomniała, że Sejm uchwalił w marcu ustawę, dotyczącą efektywności energetycznej.

– Miasta będą musiały wykazać w swoim działaniu 2 rozwiązania proefektywne spośród propozycji zawartych w katalogu, załączonym do ustawy. Dzięki ustawie sektor energetyczny będzie wprowadzał nowe technologie oszczędnościowe.

– Ostatecznie chodzi tu także o zmniejszenie cen dla odbiorcy końcowego – podkreśliła posłanka. Poinformowała także, że planowana nowela ustawy wzbogaci ją o rozwiązania związane z koncepcją smart cities. Wspólnie z prowadzącym panel Andrzejem Siemaszko z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE Nykiel podjęła się organizacji w czerwcu spotkania w Sejmie dla samorządowców, w czasie którego będzie promowana idea smart cities.×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2011-05-20 18:56:21

    Nie wystarczy sie odpowiednio nazwac, trzeba jeszcze byc "smart" !