PARTNER PORTALU
  • BGK

1,5 gigawata energii z wiatru w Polsce

  • PAP    18 grudnia 2011 - 10:21
1,5 gigawata energii z wiatru w Polsce

1,5 gigawata energii mogą wytworzyć zainstalowane w Polsce elektrownie wiatrowe – wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki.
W sumie z energetyki odnawialnej uzyskujemy w Polsce prawie 3 gigawaty energii – poinformowała Agnieszka Głośniewska z URE.

Według ostatnich danych z połowy października najwięcej zainstalowanej mocy energii odnawialnej mogą wytworzyć właśnie wiatraki – 1481 megawatów (MW), na drugim miejscu są elektrownie wodne z prawie 950 MW i elektrownie na biomasę 309,7 MW. Powoli rośnie moc z elektrowni biogazowych. W połowie października ich zainstalowana moc wynosiła 96,7 MW.

Czytaj też: Tam kręcą się najlepsze wiatraki w Polsce

Najmniejszą ilość energii odnawialnej mogą wytworzyć zainstalowane w Polsce elektrownie słoneczne – zaledwie 104 kilowatów (kW).

W sumie w połowie października odnawialne źródła mogły wytworzyć 2837 MW energii. Przepisy prawa promują energię odnawialną – sprzedawcy mają obowiązek zakupu energii z odnawialnych źródeł. Unia Europejska zakłada, że w 2020 r. 20 proc. energii pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych, w Polsce ten udział ma być niższy i wynosić 15 proc.

Pierwsze turbiny wiatrowe stawiano w Polsce na początku lat 90.; pierwsza farma wiatrowa została postawiona w 1999 r. pod Darłowem w Zachodniopomorskiem. Najlepsze w Polsce tereny do budowy elektrowni wiatrowej, to wybrzeże Morza Bałtyckiego – zwłaszcza jego środkowa część od Koszalina do Helu i wyspa Uznam, Suwalszczyzna, tereny górskie i podgórskie – Beskid śląski i Żywiecki, Bieszczady i Podgórze Dynowskie.

Wbrew pozorom dobre warunki oferują też niziny – Mazowsze i środkowa cześć Wielkopolski. Środki na budowę elektrowni wiatrowych ma m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, jednak nie dotuje dużych projektów – farm wiatrowych. Maksymalny pułap finansowania to 50 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.