PARTNER PORTALU
  • BGK

10,7 mln zł na kolej turystyczną

  • PAP    29 lipca 2013 - 06:15
10,7 mln zł na kolej turystyczną

Kolej turystyczna wykorzystująca zabytkowy tabor, będzie od przyszłego roku dowozić mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego i turystów do najatrakcyjniejszych miejsc w regionie.
Pociągi retro pojadą m.in. do Ciechocinka i Kruszwicy, a zimą na narty do Unisławia.

„Dziś na rynku turystycznym zintegrowane, złożone z wielu elementów produkty turystyczne grają zasadniczą rolę. Im większa oryginalność i unikatowość oferty, tym większa szansa zainteresowania wakacjusza czy weekendowicza, więc nasza kolej, to ma być właśnie coś takiego" - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Kolej turystyczna w Kujawsko-Pomorskiem dostanie do dyspozycji kupiony już zabytkowy tabor: dwie lokomotywy - parową i spalinową - oraz cztery historyczne wagony. Pojazdy muszą jeszcze przejść remont, przy zachowaniu zabytkowych wnętrz i ich klimatu.

„W następnej kolejności wyłonimy operatora kolejowego do obsługi wybranych tras i operatora turystycznego, który stworzy markę Kujawsko-Pomorskiej Kolei Turystycznej, łącząc kolejowe wycieczki z innymi atrakcjami. Powinna powstać oferta interesująca zarówno dla mieszkańców, jak i turystów" - dodał marszałek.

Składy retro będą kursować w weekendy i podczas ferii szkolnych na trasach łączących: Toruń z Ciechocinkiem, Inowrocławiem i Kruszwicą, Bydgoszcz i Toruń z Chełmżą w powiecie toruńskim oraz Toruń i Chełmżę z Unisławiem w powiecie chełmińskim. Ta ostatnia trasa, powiązana z ofertą narciarską na sztucznie naśnieżonym i oświetlonym stoku w Unisławiu, będzie obsługiwana jedynie podczas zimowych ferii szkolnych.

Przedsięwzięcie będzie nowym wariantem opracowywanej od kilku lat koncepcji kolei turystycznej. Pierwotnie miała ona połączyć Toruń z Pojezierzem Brodnickim, ale samorząd wojewódzki ostatecznie zrezygnował z tego pomysłu w związku z problemami formalno-prawnymi związanymi z administrowaniem nieczynną linią kolejową nr 209.

Projekt kolei turystycznej zostanie sfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wartość przedsięwzięcia wstępnie oszacowano na 10,7 mln złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.