PARTNER PORTALU
  • BGK

100-letni budynek dawnej dyrekcji huty będzie miejskim ratuszem

  • PAP    7 września 2011 - 15:59

Jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków w Zabrzu – wybudowany ponad 100 lat temu gmach b. dyrekcji huty Donnersmarcków – staje się miejskim ratuszem.
W przyszłym roku obiekt będzie m.in. siedzibą prezydenta miasta i jego kancelarii oraz rady miejskiej.

Czytaj też: Iluminacja przyszłego ratusza przy ul. prof. Religi

W środę w zabytkowym budynku rozpoczął pracę pierwszy wydział magistratu – zarządzania kryzysowego i ochrony ludności. Na drugim piętrze gmachu ruszyło Centrum Zarządzania Kryzysowego i Centrum Monitoringu. Tym samym oficjalnie zainaugurowano działalność ratusza.

„W dyspozytorni prowadzony będzie całodobowy monitoring z kamer rozmieszczonych na terenie miasta” – powiedziała naczelnik wydziału, Barbara Chamiga.

W sali monitoringu docelowo będzie pracować dziewięciu operatorów, obsługujących 54 monitory przekazujące obraz z 216 kamer rozmieszczonych w centrum miasta oraz kilku dzielnicach.

Częścią Centrum jest także system wczesnego powiadamiania i ostrzegania mieszkańców przed ewentualnymi zdarzeniami kryzysowymi, a także rozpoznawania, analizowania i oceny możliwości powstawania zagrożeń.

Dostosowanie obiektu do potrzeb Centrum Zarządzania Kryzysowego kosztowało 2,2 mln zł. Zostało sfinansowane w ramach przedsięwzięcia „e-Zabrze. Program budowy społeczeństwa informacyjnego miasta Zabrze”.

Remont całego gmachu trwał wiele lat i kosztował dotąd 18 mln zł. „To jednak nie koniec; czekają nas jeszcze prace wykończeniowe na kilku piętrach” – poinformował naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego w Zabrzu, Kazimierz Ladziński.

Budynek po byłej dyrekcji huty Donnersmarcków – rodu, który na przełomie XIX i XX wieku zbił majątek na rozwoju przemysłu – należy do najokazalszych obiektów w Zabrzu. Przez wiele ostatnich lat niszczał, był zagrożony rozbiórką. Samorząd przejął zabytek za długi dawnej Huty Zabrze.

Obecnie odrestaurowany gmach stał się bodaj najbardziej reprezentacyjną budowlą w mieście. Ulokowany obok niedawno wyremontowanej Filharmonii Zabrzańskiej i Teatru Nowego zamyka kwartał sztuki w Zabrzu. Przedstawiciele magistratu są przekonani, że nowy ratusz szybko stanie się jednym z symboli architektonicznych miasta.

Modernistyczny budynek dawnej dyrekcji Huty Donnersmarcków powstał w 1907 r. według projektu Arnolda Hartmanna – projektanta m.in. dzisiejszego rektoratu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Obiekt celowo zaprojektowano z rozmachem – miał dominować nad hutą, wywoływać u hutników wrażenie wielkości i utrwalać poczucie prestiżu.

Na elewacji frontowej znajdują się insygnia górnictwa, z kolei portal wejściowy ozdobiony jest figurami cherubinów. Jednym z charakterystycznych elementów zabytkowego budynku jest wieżyczka z zegarem.

Budynek stoi przy ul. prof. Zbigniewa Religi – nazwanej tak krótko po śmierci tego związanego z Zabrzem wybitnego kardiochirurga. W przyszłości w pobliżu ma stanąć pomnik upamiętniający profesora. Władze miasta liczą, że po przeniesieniu siedziby władz do nowego ratusza, obiekt i jego okolice staną się jedną z wizytówek miasta.

Od ubiegłego roku budynek ratusza jest specjalnie oświetlany. Iluminację zaprojektowano tak, by za pomocą odpowiedniego ustawienia świateł wyeksponować różne płaszczyzny oryginalnej elewacji budynku oraz zaznaczyć przestrzenie między filarami. Oprawę świetlną zyskała także charakterystyczna wieżyczka z zegarem.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.