PARTNER PORTALU
  • BGK

100 mln zł na utylizację odpadów

  • PAP    16 listopada 2010 - 10:51

Nowoczesny zakład zagospodarowania odpadów, kosztujący około 95 mln zł, wybudowany zostanie w Białej Podlaskiej (Lubelskie). Będzie nastawiony na uzyskiwanie ze śmieci energii.
Umowę w sprawie realizacji projektu podpisali przedstawiciele samorządów Białej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego, Terespola oraz 18 gmin z okolicy. - Zakład będzie gotowy w 2013 r. - zapowiedział Zygmunt Król, prezes spółki Bialskie Wodociągi i Kanalizacja, która koordynuje projekt.

System zagospodarowania odpadów obejmie północny fragment województwa lubelskiego zamieszkały przez około 200 tys. osób. Całkowity koszt projektu brutto ma wynieść blisko 95 mln zł, z czego około 40 mln zł to dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

W zakładzie w Białej Podlaskiej wszystkie odpady ulegające biodegradacji będą poddane fermentacji, a uzyskany biogaz posłuży do wywarzania energii elektrycznej i cieplnej. Tylko sprzedaż energii elektrycznej ma przynieść około 3 mln zł rocznie. Pozostałości po fermentacji będą jeszcze przerabiane na kompost.

Wszystkie odpady palne wykorzystywane będą natomiast do wytwarzania paliwa dla cementowni działających w regionie. Rocznie powstawać ma tu ponad 12 tys. ton paliwa ze śmieci.

Według Króla zakład pozwoli na wykorzystanie nawet do 75 proc. zbieranych odpadów. - Dużo będzie zależało od selekcji, którą mają przeprowadzać mieszkańcy - dodał Król. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • biocrudetechnology polska, 2010-11-16 14:27:16

    100 Mln / 200 000 mieszkańców = 500 zł / mieszkanca a BiocrudeTechnologie z Kanady proponuje budowe (projekt typu BOOT( Build, Own, Operate & Transfer) wraz z finansowaniem za 135 zl / mieszkanca - tylko, że NIKT nie chce slyszeć ani czytać wysyłanych wiadomości - a jeszcze do tego powsta...jaca spółka będzie Gminna - i... i.... znamy metody funkcjonowania - będą kłopoty, to się podniesie opłaty za śmieci jak z woda, i już !!! No cóż jest pole do najprzeróżniejszych rozwiązań, tyle, że za nie zapłacą mieszkańcy, a nie mają wielkiego wpływu na podejmowane w zakamarkach biur decyzje. Jeśli są zainteresowani jak zbudować taką instalację w takiej cenie, zapraszam do kontaktu tadejurkiewicz@hotmail.com 032 209 44 56  rozwiń