PARTNER PORTALU
  • BGK

11 miejscowości w gminie Kobierzyce będzie miało kanalizację

  • PAP/AH    27 listopada 2017 - 17:59
11 miejscowości w gminie Kobierzyce będzie miało kanalizację
Po modernizacji oczyszczalni w Kobierzycach jej przepustowość wzrośnie do 1,4 tys. metrów sześciennych na dobę. Koszt modernizacji to ponad 16,5 mln zł. fot. Fotolia

Budowa sieci kanalizacyjnej o łącznej długości 66 km oraz modernizacja oczyszczalni ścieków to inwestycje proekologiczne w gminie Kobierzyce (Dolnośląskie), które pochłoną 77 mln zł. Nowa sieć kanalizacyjna ma powstać do 2020 roku.
Jak podkreślił prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz, dzięki nowym inwestycjom w gminie Kobierzyce zostaną zlikwidowane szamba. "Zanieczyszczenia z takich nierzadko nieszczelnych zbiorników stanowią zagrożenie dla ujęć wody pitnej" - powiedział.

Dziś z kanalizacji w gminie Kobierzyce korzysta 70 proc. gospodarstw, a ścieki sanitarne trafiają do dwóch oczyszczalni: w Kobierzycach i Pustkowie Żurawskim. "Samorządowcy zdecydowali o likwidacji oczyszczalni w Pustkowie Żurawskim i o przekierowaniu wszystkich ścieków do oczyszczalni w Kobierzycach, która jest obecnie modernizowania" - mówi Kasztelowicz.

Po modernizacji oczyszczalni w Kobierzycach jej przepustowość wzrośnie do 1,4 tys. metrów sześciennych na dobę. Koszt modernizacji to ponad 16,5 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków unijnych to około 8,6 mln zł, a niskooprocentowana pożyczka z WFOŚiGW - blisko 4,7 mln zł. Modernizacja ma się zakończyć w 2018 r.

Do 2020 r. w gminie Kobierzyce ma powstać również 66 kilometrów sieci kanalizacyjnej. Z tej inwestycji skorzystają mieszkańcy 11 miejscowości, czyli ponad dwa tysiące osób. Budowa kanalizacji oraz ponad dwóch kilometrów sieci wodociągowej będzie kosztować przeszło 60 mln zł. Tu również WFOŚiGW we Wrocławiu udzielił niskooprocentowanej pożyczki w kwocie 28 mln zł oraz przekazał 9 mln zł dotacji. Wkład samorządu to ponad 18 mln zł. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.