PARTNER PORTALU
 • BGK

12 gmin regionu płockiego inwestuje w punkty selektywnej zbiórki odpadów

 • PAP/AH    13 października 2017 - 14:57
12 gmin regionu płockiego inwestuje w punkty selektywnej zbiórki odpadów
Fot. Shutterstock

W 12 gminach pod Płockiem powstaną do końca 2018 r. punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Koszt inwestycji, której celem jest poprawa ochrony środowiska w regionie, to ponad 2,7 mln zł, z czego ponad 2,1 mln zł pochodzi z UE.
• 12 gmin weźmie udział w projekcie budowy w subregionie płockim punktów selektywnej zbiórki odpadów.

• Realizacja budowy 12 punktów selektywnej zbiórki odpadów "pozwoli uczynić region płocki regionem o wiele bardziej atrakcyjnym ekologicznie".

• Punkty mają powstać do końca 2018 r. Inwestycja realizowana będzie w formule zaprojektuj i wybuduj.

Umowę w sprawie realizacji przedsięwzięcia podpisali w piątek w Płocku marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i wiceprzewodniczący Związku Gmin Regionu Płockiego Krzysztof Jadczak, jednocześnie burmistrz Gąbina.

To właśnie w gminie Gąbin, a także w gminach Łąck, Drobin, Pacyna, Brudzeń Duży, Czerwińsk nad Wisłą, Gostynin, Słupno, Staroźreby, Szczawin Kościelny, Wyszogród i Stara Biała powstaną specjalne punkty, gdzie mieszkańcy okolicznych miejscowości będą mogli oddawać zebrane selektywnie odpady.

Jak przypomniał marszałek Mazowsza, jednym z celów Unii Europejskiej jest stworzenie warunków do rozwoju gospodarki cyrkulacyjnej, czyli działającej w obiegu zamkniętym części surowców poprzez wykorzystanie recyklingu.

- Wyczerpują się zasoby. Kraje lepiej rozwinięte od Polski już dawno zauważyły, że wyzwaniem jest wykorzystywanie surowców tak, żeby przynajmniej część z nich zagospodarować ponownie - powiedział Struzik.

Zaznaczył, iż np. w Skandynawii tylko 5 do 10 proc. odpadów trafia ostatecznie na wysypiska, natomiast 60 proc. jest ponownie wykorzystywanych, a 30 do 35 proc. przeznaczanych jest na pozyskanie alternatywnego paliwa bądź źródła energii. - Pod tym względem mamy jeszcze wiele do zrobienia, i w Polsce, i na Mazowszu - oświadczył Struzik.

Jak ocenił, projekt budowy w subregionie płockim punktów selektywnej zbiórki odpadów jest znaczący, ponieważ uczestniczy w nim aż 12 gmin.

- To inwestycja bardzo istotna dla samych gmin i całego regionu. Po raz kolejny przekonujemy się, że współdziałanie między samorządami przynosi pozytywne efekty - podkreślił wiceprzewodniczący Związku Gmin Regionu Płockiego.

Jadczak dodał, iż realizacja budowy 12 punktów selektywnej zbiórki odpadów "pozwoli uczynić region płocki regionem o wiele bardziej atrakcyjnym ekologicznie". - Punkty mają powstać do końca 2018 r. Inwestycja realizowana będzie w formule zaprojektuj i wybuduj - wyjaśnił.

Gminy, które uczestniczą w projekcie wyznaczyły już tereny pod mające powstać punkty zbiórki odpadów. We wszystkich tych miejscach powstaną m.in. utwardzone place, rampy, wiaty i boksy magazynowe wraz z niezbędnym systemem instalacji podziemnych i naziemnych. W ramach przedsięwzięcia zakupione zostaną kontenery i pojemniki na odpady, w tym także niebezpieczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.