PARTNER PORTALU
  • BGK

120 mln na 7 pociągów w podkarpackim

  • PAP    21 maja 2013 - 19:10
120 mln na 7 pociągów w podkarpackim

Siedem pociągów, za ok. 120 mln zł, zakupi Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego do 2015 roku. Pieniądze pochodzić mają m.in. z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Funduszu Kolejowego.
Jak poinformował rzecznik prasowy urzędu Wiesław Bek, rozstrzygnięty został już pierwszy, z trzech przetargów na dostawę pociągów. "Przetarg dotyczył dostawy trzywagonowego pociągu. Umowa ze zwycięzcą zostanie podpisana prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Pociąg zostanie do nas dostarczony w czwartym kwartale br." - dodał.

W sumie urząd marszałkowski zamierza zakupić siedem pociągów; cztery będą trójczłonowe, trzy dwuczłonowe, z których jeden będzie miał napęd spalinowym. Ostatni pociąg ma zostać dostarczony na Podkarpacie w I kwartale 2015 r.

Jak zaznaczył Bek, nie ma jeszcze wyznaczonych tras, na których nowe pociągi będą kursować. "Największe pociągi, czyli trójczłonowe będą wykorzystywane na trasach, które cieszą się największą popularnością np. na linii Przemyśl - Rzeszów - Tarnów, w przyszłości będziemy chcieli wydłużyć tę trasę do Krakowa" - zaznaczył.

Wszystkie nowe pociągi będą wyposażone m.in. w odporne na uszkodzenia fotele; w klimatyzację w kabinie maszynisty i przedziałach pasażerskich. Składy będą przystosowane do osób niepełnosprawnych; w środku każdego pociągu będą zainstalowane biletomaty. W pociągach będzie można korzystać także z bezprzewodowego internetu.

Zdaniem Beka, komfort nowych pociągów ma zachęcić pasażerów, do korzystania z tego środka transportu. "Ponadto w regionie dobiegają końca remonty torów kolejowych i podniesiona zostanie prędkość, z jaką pociągi będą mogły po nich jeździć. A dotychczasowe składy, z lat 70-tych czy 80-tych, nie są przystosowane do prędkości rzędu 120 km/h czy 140 km/h" - zaznaczył rzecznik urzędu marszałkowskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Rzeszowiak, 2013-05-22 10:31:39

    Lepiej na Kraków,Wrocław, Poznań i na północ do Warszawy,Lublin nie ciekawy.
  • PaKo, 2013-05-22 09:24:37

    Może w końcu będą mieli wystarczającą liczbę składów do obsługi trasy Rzeszów - Stalowa Wola - Lublin