PARTNER PORTALU
  • BGK

13,5 mln na gospodarkę ściekową

  • wnp.pl (Patrycja Batóg)    25 czerwca 2010 - 10:12

Podpisano umowę o dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 projektu uporządkowania gospodarki ściekowej w miejscowościach Biała Niżna i Stróże w gminie Grybów.
Przedsięwzięcie realizowane będzie na terenie aglomeracji Grybów - Stróże, w województwie małopolskim, powiecie Nowosądeckim, na obszarze gminy Grybów.

Planowana inwestycja zlokalizowana jest w sąsiedztwie specjalnych obszarów ochrony Natura 2000: Beskid Niski, Ostoje Nietoperzy okolic Bukowca oraz potencjalnych obszarów Natury 2000: Dolny Dunajec i Biała Tarnowska, Ostoje Nietoperzy Powiatu Gorlickiego i Wisłoka z dopływami.

W ramach realizacji projektu planuje się budowę 51,4 km sieci kanalizacji sanitarnej oraz 8 przepompowni ścieków w miejscowościach Stróże i Biała Niżna. W wyniku realizacji projektu do wybudowanej sieci kanalizacyjnej zostanie przyłączonych ponad 4,5 tys. osób.

Koszt całkowity projektu wynosi blisko 26,5 mln zł (brutto), z czego prawie 13,5 mln zł to dotacja unijnego Funduszu Spójności.

Głównym celem projektu jest poprawa jakości wód powierzchniowych poprzez zmniejszenie ilości zrzutów nieoczyszczonych ścieków do wód płynących w potokach i rzekach należących do zlewni rzeki Biała Tarnowska oraz ochrona wód podziemnych Głównego Zbiornika Wód Podziemnych "Dolina rzeki Białej", który częściowo jest zlokalizowany na terenie gminy Grybów.

Projekt będzie realizowany w latach 2010-2013. Po jego zrealizowaniu zwiększy się procent skanalizowania aglomeracji Grybów-Stróże z 4,6 proc. Do 50,7 proc., tym samym współczynnik wyposażenia aglomeracji w system kanalizacji wzrośnie o ponad 46,1 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.