130 mln na rozbudowę sieci SPEC

Tegoroczne inwestycje Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w warszawską sieć ciepłowniczą mają wynieść ponad 130 mln zł - poinformowało w piątek kierownictwo spółki. Większość kwoty jest przeznaczona na odtwarzanie sieci i jej rozbudowę.
130 mln na rozbudowę sieci SPEC

Jak podkreślał w piątek na konferencji prasowej wiceprezes i dyrektor generalny SPEC Jean-Pierre Corbin, te inwestycje są elementem zobowiązań wobec miasta grupy Dalkia, która w 2011 r., kupując SPEC, obiecała zainwestowanie w ciągu 7 lat 1 mld zł.

Czytaj też: SPEC stanie się Dalkią Warszawa 

Dyrektor ds. operacyjnych SPEC Andrzej Szymanek zwrócił uwagę, że warszawska sieć ciepłownicza jest największa w UE, większe w Europie są tylko sieci w Moskwie i Sankt Petersburgu.

"Mamy ponad 1700 km sieci - dwa razy więcej niż w Łodzi, 3-4 razy więcej niż w Poznaniu. Zasilamy ponad 18 tys. obiektów, zaspokajamy ok. 70 proc. potrzeb cieplnych miasta, jest 15 tys. węzłów cieplnych. Źródła ciepła to spalarnia odpadów oraz cztery obiekty należące do PGNiG Termika, w tym dwie elektrociepłownie" - wyjaśnił.

Corbin dodał, że SPEC pracuje nad projektem budowy własnego źródła energii na gaz, ale znajduje się on w bardzo wczesnym stadium.

Corbin podkreślał, że SPEC pracuje nad inwestycjami, które pozwalają oszczędzać energię.

"Żeby motywować klientów do oszczędności energii, jej ceny powinny być wyższe, niż teraz. To jest paradoks, ale na pewno ceny energii pójdą w przyszłości do góry, a naszym zadaniem jest zaproponować klientom rozwiązania, umożliwiające oszczędzanie energii" - mówił.

 

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE