PARTNER PORTALU
  • BGK

130 mln na rozbudowę sieci SPEC

  • PAP    20 lipca 2012 - 15:30
130 mln na rozbudowę sieci SPEC

Tegoroczne inwestycje Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w warszawską sieć ciepłowniczą mają wynieść ponad 130 mln zł - poinformowało w piątek kierownictwo spółki. Większość kwoty jest przeznaczona na odtwarzanie sieci i jej rozbudowę.
Jak podkreślał w piątek na konferencji prasowej wiceprezes i dyrektor generalny SPEC Jean-Pierre Corbin, te inwestycje są elementem zobowiązań wobec miasta grupy Dalkia, która w 2011 r., kupując SPEC, obiecała zainwestowanie w ciągu 7 lat 1 mld zł.

Czytaj też: SPEC stanie się Dalkią Warszawa 

Dyrektor ds. operacyjnych SPEC Andrzej Szymanek zwrócił uwagę, że warszawska sieć ciepłownicza jest największa w UE, większe w Europie są tylko sieci w Moskwie i Sankt Petersburgu.

"Mamy ponad 1700 km sieci - dwa razy więcej niż w Łodzi, 3-4 razy więcej niż w Poznaniu. Zasilamy ponad 18 tys. obiektów, zaspokajamy ok. 70 proc. potrzeb cieplnych miasta, jest 15 tys. węzłów cieplnych. Źródła ciepła to spalarnia odpadów oraz cztery obiekty należące do PGNiG Termika, w tym dwie elektrociepłownie" - wyjaśnił.

Corbin dodał, że SPEC pracuje nad projektem budowy własnego źródła energii na gaz, ale znajduje się on w bardzo wczesnym stadium.

Corbin podkreślał, że SPEC pracuje nad inwestycjami, które pozwalają oszczędzać energię.

"Żeby motywować klientów do oszczędności energii, jej ceny powinny być wyższe, niż teraz. To jest paradoks, ale na pewno ceny energii pójdą w przyszłości do góry, a naszym zadaniem jest zaproponować klientom rozwiązania, umożliwiające oszczędzanie energii" - mówił.

 <!-- pagebreak //-->

Podkreślał, że celem całej grupy Dalkia jest osiągnięcie pozycji światowego lidera w oszczędności energii, a np. telemetria - zdalne zarządzanie elementami sieci jest sposobem na reagowanie na zmianę warunków jej funkcjonowania, co ma wpływ na zmniejszenie strat.

Szymanek mówił, że główne kierunki inwestowania to budowa sieci dla nowych przyłączeń, modernizacja węzłów oraz systemy optymalizujące: telemetrii i zdalnego zarządzania. Z planowanej na 2012 r. kwoty ponad 130 mln zł 63 mln to inwestycje modernizacyjne, m.in. odtwarzanie sieci, 59 mln to wprowadzanie sieci na nowe obszary i nowe podłączenia, pozostałe 10 mln to telemetria czy regulacje stanu prawnego.

"Do końca br. zmodernizowanych zostanie ok. 12 km sieci ciepłowniczej i ok. 1400 węzłów, przybędzie ok. 13 km nowej sieci. Prace modernizacyjne są praktycznie na ukończeniu, bo musimy je robić latem, gdy nie dostarczamy ciepła odbiorcom. Należy pamiętać, że okres Euro oznaczał konieczność przerwania prac" - powiedział Szymanek.

Dodał, że 2 lipca SPEC podpisał umowę ze Szwajcarsko-Polskim Programem Współpracy na sfinansowanie modernizacji i wymiany 150 węzłów grupowych, zasilających ok. 800 odbiorców.

Program rusza w tym roku, ma się zakończyć na przełomie 2016 i 2017 r. Ta modernizacja pozwoli na indywidualną regulację parametrów przez każdego odbiorcę grupowego - zaznaczył Szymanek. By ten program mógł ruszyć, potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej, SPEC ma nadzieję ją uzyskać w najbliższym czasie.

Czytaj też:114 tys. zł daje Dalkia za odejście ze SPEC-u  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.