PARTNER PORTALU
  • BGK

14 nowych kamer na poznańskich ulicach

  • pt    14 września 2016 - 20:08
14 nowych kamer na poznańskich ulicach

• Zakończył się kolejny etap rozbudowy Systemu Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania. 14 nowych kamer zamontowano na ulicy Libelta oraz al. Niepodległości, a także w parkach Wieniawskiego i Chopina.
• W ramach inwestycji zainstalowano 14 nowych kamer, w tym 9 obrotowych i 6 stałopozycyjnych.
Dwie obrotowe znajdują się na skrzyżowaniu ul. Libelta i al. Niepodległości, jedna - w parku Wieniawskiego przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego, dwie monitorują teren przed budynkiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu od strony al. Niepodległości, a 3 kamery obrotowe i 6 kamer stałopozycyjnych zamontowano w parku Chopina, między ulicą Podgórną a Urzędem Miasta Poznania.

- Obecnie w skład systemu wchodzi już 525 kamer - mówi Michał Lemański, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP. - To po Warszawie  najwięcej w Polsce.

Z danych policyjnych wynika jednoznacznie, że tam, gdzie są zamontowane kamery, poziom bezpieczeństwa jest znacznie wyższy. Nic więc dziwnego, że wydział planuje już dalszą rozbudowę systemu.

- Wpływają do nas wnioski z osiedli i w tym roku planujemy jeszcze montaż kamer na dolnym tarasie Rataj - wyjaśnia dyrektor Lemański. - Natomiast na przyszły rok zaplanowana jest budowa monitoringu na górnym tarasie.

Inwestycje w monitoring

- Inwestycje w  monitoring ograniczają przestępczość, stąd miasto będzie te działania kontynuować wszędzie tam, gdzie zdaniem policji, straży miejskiej czy rad osiedli jest niebezpiecznie - podsumowuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Łączny koszt realizacji całego zadania wraz z niezbędnymi nadzorami inwestorskimi i archeologicznym wyniósł 245 217,25 zł. Aktualnie trwa odbiór wybudowanego monitoringu.

W 2000 roku miasto wspólnie z policją podjęło inicjatywę zmierzającą do poprawy bezpieczeństwa publicznego, polegającą na budowie w mieście systemu monitoringu wizyjnego. Uznano, że zwiększy on  szansę na wykrycie przestępstw i wykroczeń już w momencie ich popełnienia, będzie także doskonałym narzędziem prewencyjnym.

Jak dotąd obserwatorzy przekazali dyżurnym policji i straży miejskiej blisko 49 tys. zgłoszeń, najczęściej związanych z piciem alkoholu i skutkami jego nadużywania, z bójkami i pobiciami, dewastacją mienia, blokowaniem komunikacji miejskiej przez zaparkowane nieprawidłowo pojazdy i wiele innych.

Tylko w 2016 roku, w oparciu o informacje przekazane przez operatorów monitoringu miejskiego, policjanci zatrzymali 189 przestępców w tym 16 osób poszukiwanych listami gończymi, których operatorzy rozpoznali na monitorze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.