PARTNER PORTALU
  • BGK

143 miliony na zabrzańską kanalizację

  • PAP    19 października 2011 - 08:23
143 miliony na zabrzańską kanalizację

W pierwszym półroczu przyszłego roku mają się zacząć prace, które doprowadzą do dokończenia modernizacji miejskiej sieci kanalizacyjnej w Zabrzu. Projekt wart jest 413 mln zł.
Władze Zabrza poinformowały o podpisaniu umowy o nadzorze nad robotami budowlanymi, który będzie prowadziła firma ILF Consulting Engineers Polska. Prace w terenie będą wykonywane w ramach ośmiu kontraktów, których rozstrzygnięcie planowane jest w najbliższych miesiącach.

Prowadzone w Zabrzu przedsięwzięcie ma zakończyć skomplikowaną przebudowę podziemnej infrastruktury - rozpoczęła się przed kilkoma laty i pochłonęła 574 mln zł. Z przyznanych w 2004 r. środków unijnych pochodziło ok. 65 proc. wydatków. Teraz, na dokończenie prac, Zabrze otrzyma ok. 225 mln zł z unijnego Funduszu Spójności. Koszt unijnego projektu, który jest częścią przedsięwzięcia to 322 mln zł. Wartość całości przedsięwzięcia to 413 mln zł - w tym część, na którą nie może dostać europejskich środków.

Zabrzańska modernizacja sieci kanalizacyjnej i wodociągowej jest jedną z większych w Polsce. Obejmuje teren całego 190-tysięcznego miasta, które wcześniej oczyszczało ok. 83 proc. swoich ścieków. W dużej części zbierane były w jednej sieci - sanitarne mieszały się z deszczowymi. Docelowo w Zabrzu oczyszczanych ma być 99 proc. ścieków.

W zakończonym we wrześniu ubiegłego roku pierwszym etapie modernizacji kanalizacji i wodociągów w Zabrzu powstało lub przebudowano ok. 127 km kanalizacji sanitarnej, 101 km kanalizacji deszczowej, 13 km wodociągów przesyłowych i 76 km wodociągowej sieci rozdzielczej. Kanalizacja sanitarna powstała m.in. na niezamożnych poniemieckich osiedlach domków robotniczych.

Pierwszy etap projektu objął - oprócz przebudowy sieci - likwidację trzech dzielnicowych oczyszczalni. Całość miejskich ścieków skierowano do zmodernizowanej w 2003 r. niewielkiej oczyszczalni w dzielnicy Mikulczyce oraz do przebudowanej za ok. 30 mln zł oczyszczalni Śródmieście.

Obecny, współfinansowany środkami unijnymi, projekt zakłada m.in. budowę od podstaw lub przebudowę kolejnych ok. 69 km kanalizacji sanitarnej oraz ok. 68 km kanalizacji deszczowej w peryferyjnych dzielnicach Zabrza. Wykonane zostaną też projekty hermetyzacji i dezodoryzacji obiektów częściowo już zmodernizowanej oczyszczalni ścieków Śródmieście.

Prace w terenie rozpoczną się wiosną przyszłego roku. Pod kątem budowy kanalizacji rozkopywane będą ulice w dzielnicach: Pawłów, Zaborze i w części Mikulczyc, a także na osiedlu Borsig w Biskupicach, osiedlu Piasek w Makoszowach oraz Osiedlu Wyzwolenia za stadionem Górnika Zabrze.

W bieżącym okresie programowania środków unijnych ponad połowa kosztów projektu z zakresu gospodarki ściekowej musi dotyczyć kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków. Dlatego z pierwotnego projektu unijnego wyłączono część równoległej wymiany wodociągów i towarzyszącej podziemnym pracom - przebudowy dróg. Te prace będą prowadzone razem z przebudową kanalizacji, jednak ich szacowany na 91 mln zł koszt pokryją własnymi środkami gmina i zabrzańskie przedsiębiorstwo wodociągów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.