PARTNER PORTALU
  • BGK

15 lat Parku Naukowo-Technologicznego

  • PAP    4 października 2010 - 15:09

15 lat działalności świętuje Poznański Park Naukowo-Technologiczny. To najstarsza tego typu placówka naukowa w Polsce.
Z okazji 15 rocznicy PPNT oraz 20-lecia działalności Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w poniedziałek w Poznaniu rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowa pt. "Inno(moty)wacje. Od inwencji do innowacji - rola parków technologicznych w budowie gospodarki opartej na wiedzy".

W wydarzeniu biorą udział m.in. przedstawiciele parków naukowych z Wielkiej Brytanii, Estonii i Szwecji. Gościem wydarzenia jest dyrektor generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Parków Naukowych (IASP) Luis Sanz.

- W trakcie konferencji będziemy mówić o przyszłości parków, nowych formach zależności pomiędzy przemysłem innowacyjnym a różnymi sektorami nauki. Chcemy pokazać rolę parków technologicznych w budowie gospodarki opartej na wiedzy na świecie i w Polsce - powiedział w poniedziałek dyrektor PPNT prof. Bogdan Marciniec.

Jak dodał, po 15 latach pracy poznańska placówka oceniana jest jako najlepszy park w Polsce.

- Nasz park uważany jest za najbardziej kompletny, mamy różnego typu usługi. Zaczęło się od chemii, później była archeologia, fizyka, czy Laboratorium Radiowęglowe. To cały szereg form współdziałania nauki z praktyką, stałych usług dla firm. Doprowadziliśmy do tego, że na naszym terenie inkubowaliśmy ok. 50 instytucji, pracuje tu ok. 300 osób - powiedział.

PPNT buduje kolejne obiekty dla zainteresowanych współpracą podmiotów. Jak podkreśla prof. Marciniec, takie instytucje jak poznański ośrodek to sposób na zatrzymanie w kraju najlepszych młodych polskich naukowców, którzy na miejscu mają szansę na rozwój i dobry zarobek.

- Udało nam się wytworzyć pozytywną atmosferę; jeśli naukowiec chce zarobić, to nie jest naganne. W PPNT funkcjonuje np. ośrodek badawczo-rozwojowy amerykańskiego koncernu, który zajmuje się nowymi materiałami budowlanymi. Pracownicy ośrodka nie są w stanie wszystkiego robić sami, my dla nich pracujemy. Dzięki temu oni mają zaplecze naukowe, a my na tym zarabiamy - powiedział.

Poznański Park Naukowo-Technologiczny to pierwszy w Polsce park naukowo-technologiczny. Powstał w maju 1995 roku w ramach Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

PPNT to multidyscyplinarny ośrodek grupujący specjalistów z nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych. W ramach parku działają pracownie, laboratoria i firmy z dziedziny chemii i technologii chemicznej, archeologii, informatyki, fizyki, geologii oraz nauk ekonomicznych.

W PPNT ulokowanych jest ponad 50 instytucji, tj. przedsiębiorstw, jednostek badawczo-rozwojowych, fundacji i stowarzyszeń, działających w różnych branżach. Obok firm z branży informatycznej, telekomunikacyjnej czy chemicznej, w PPNT funkcjonują przedsiębiorstwa szkoleniowe, doradcze oraz oferujące inne typy usług. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.