PARTNER PORTALU
  • BGK

17,2 mln zł na kanalizacje 15 opolskich gmin

  • PAP    11 lipca 2014 - 17:13
17,2 mln zł na kanalizacje 15 opolskich gmin

17,2 mln zł dofinansowania z PROW na budowę i przebudowę kanalizacji sanitarnej, deszczowej, sieci wodociągowych i przydomowych oczyszczalni ścieków trafi do 15 gmin woj. opolskiego. Umowy o dofinansowanie tych inwestycji samorządy podpisały w piątek.
Umowy o dofinansowanie inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej podpisał w piątek w opolskim urzędzie marszałkowskim członek zarządu województwa Antoni Konopka oraz wójtowie i burmistrzowie gmin, których wnioski zostały najwyżej ocenione.

Violetta Ruszczewska z biura prasowego opolskiego urzędu marszałkowskiego podała, że łącznie wpłynęło 30 wniosków z gmin o przyznanie takiej pomocy na łączną kwotę 32,2 mln. Dofinansowanie przyznano 23 z nich - na łączną kwotę ponad 23 mln zł.

"W piątek podpisaliśmy umowy na czternaście projektów. Piętnasta umowa będzie podpisana w najbliższych dniach. Pozostałe osiem zostanie zawartych po uwolnieniu pieniędzy w ramach spodziewanych jeszcze kolejnych oszczędności po przetargach. Według naszych wyliczeń takie pieniądze na pewno będą" - dodał Konopka.

Jedną z gmin, które otrzymały dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), były Zębowice.
Jak powiedział wójt Zębowic Waldemar Czaja, dzięki przyznanym właśnie pieniądzom powstaną łącznie 203 przydomowe oczyszczalnie ścieków w ośmiu z dwunastu miejscowości gminy. Projekt ten w sumie wart jest ponad 4,8 mln zł, z czego ponad 2,6 mln zł będą stanowić pieniądze z PROW.

Czaja zapewnił, że samorząd czekał na te środki. "Gminie rolniczej, takiej jak nasza, z własnego budżetu trudno byłoby zrealizować takie zadanie" - mówił.

Samorządowiec dodał, że w ramach ogłaszanych wcześniej dwóch naborów zbudowano już blisko 90 przydomowych oczyszczalni w czterech miejscowościach. "Razem z oczyszczalniami, które zbudowali - także z udziałem unijnych pieniędzy z PROW - sami mieszkańcy, będziemy mieć w ten sposób skanalizowane 80 proc. powierzchni gminy" - powiedział.

Wyjaśnił, że z przygotowanej w 2004 roku koncepcji kanalizacji gminy wynikało, że taki właśnie sposób jej skanalizowania będzie najtańszy dla mieszkańców.Nabór wniosków dla gmin na realizację projektów dotyczących gospodarki wodno-ściekowej - ogłoszony w ramach działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" - odbył się w drugiej połowie lutego. Można go było ogłosić m.in. dzięki oszczędnościom przetargowym z poprzednich tego typu zadań.

W piątek umowy podpisały gminy: Otmuchów, Reńska Wieś, Domaszowice, Świerczów, Głubczyce, Łubniany, Zębowice, Byczyna, Głuchołazy, Wołczyn, Namysłów, Biała, Walce, Dobrodzień. Piętnastą gminą, która w najbliższych dniach ma podpisać umowę, jest Kluczbork.

Pieniądze na budowę kanalizacji i przydomowych oczyszczalni ścieków pochodzą z PROW na lata 2007-2013. "To środki dostępne jeszcze w ramach mijającej właśnie unijnej perspektywy finansowej. Dlatego bardzo ważne będzie terminowe zrealizowanie i rozliczenie tych inwestycji.

Termin ten minie w czerwcu przyszłego roku. Jestem pewien, że gminy dadzą sobie radę, bo niektóre już realizują zadania" - powiedział PAP Konopka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.