PARTNER PORTALU
  • BGK

2,7 mln pasażerów odprawił katowicki port lotniczy

  • wnp.pl    5 stycznia 2015 - 16:34
2,7 mln pasażerów odprawił katowicki port lotniczy
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W 2014 roku Katowice Airport odprawił blisko 2,7 mln pasażerów, tj. 151,5 tys. więcej (o 6 proc.) niż w 2013 roku. Był to rekordowy poziom lotniska w Pyrzowicach.
Ustanowiło ono także dwa inne własne rekordy. W ub. roku odprawiono tam w segmencie ruchu czarterowego 985,8 tys. osób, czyli o 30 proc. więcej rok/roku.

Rekordowe były też obroty ładunków lotniczych. Według wstępnych danych, w Pyrzowicach odprawiono 16,5 tysiąca ton frachtu samolotowego, czyli aż o 5,5 tysiąca ton więcej (+50 proc.) w porównaniu z 2013 rokiem.

W ostatnim miesiącu 2014 roku Katowice Airport zanotowało niewielki spadek liczby podróżnych (-4 proc.).

Prognozy zarządu portu wskazują, że 2015 rok będzie kolejnym, w który ustanowi on własne rekordy. Prawdopodobnie odprawionych zostanie ok. 3 mln pasażerów, czyli o 11 proc. więcej niż w 2014 r.

Będzie to możliwe dzięki powiększeniu w marcu pyrzowickiej bazy linii lotniczej Wizz Air o piątego 180-miejscowego Airbusa A320. W związku z tym przewoźnik zwiększy częstotliwość rejsów na wybranych trasach do Skandynawii i na Wyspy Brytyjskie oraz otworzy nowe połączenia do: Belfastu, Larnaki, Bristolu i Bolonii.

Prognoza wzrostu obsługi pasażerów opiera się też na większym ruchu czarterowym.

Osiąganiu lepszych wyników sprzyjają inwestycje. W maju tego roku do użytku operacyjnego zostanie oddana nowa droga startowa o długości 3,2 km. W czerwcu zakończy się budowa terminalu przylotowego, nowej płyty do odladzania statków powietrznych oraz nowej płyty cargo.

Trwa natomiast nadal budowa nowego terminalu cargo. Jego oddanie do użytku zaplanowano na maj przyszłego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.