PARTNER PORTALU
  • BGK

20 lat niewykorzystanych inwestycji

  • wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)    14 kwietnia 2012 - 14:07
20 lat niewykorzystanych inwestycji

- Mam nadzieję, że nie powtórzymy tego błędu, który raz już został w Polsce zrobiony , bo ta decyzja została już po naszej stronie de facto podjęta i należy ją w dalszym ciągu kontynuować -powiedział Mikołaj Budzanowski, minister skarbu, o budowie elektrowni atomowej w Polsce podczas inauguracji I edycji Akademii Energii, organizowanej przez Fundację 2065 im. Lesława Pagi, Giełdę Papierów Wartościowych i Towarową Giełdę Energii.
Mikołaj Budzanowski, minister skarbu, podczas inauguracji I edycji Akademii Energii, dokonał analizy inwestycji po 1989 roku z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

- Myślę, że powinniśmy mieć odwagę i pewną szczerość w przyznaniu się do tego, że w sensie inwestycji energetycznych, w sensie bezpieczeństwa energetycznego to te ostatnie dwadzieścia lat nie zostały w sposób właściwy przez Polskę wykorzystane. Otóż jakbyśmy chcieli dokonać takiej krótkiej analizy i stworzyć listę projektów, które faktycznie zostały zrealizowane w tym czasie i porównać tę listę do projektów inwestycji ważnych z punktu widzenia całego środowiska energetycznego w Polsce, które nie zostały zrealizowane to niestety z przykrością stwierdzam, że ta druga lista byłaby kilkakrotnie dłuższa w stosunku do tej pierwszej - mówił Budzanowski.

Minister Skarbu za fundamentalnie błędną uznał decyzję o wstrzymaniu w 1991 roku budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu, a samą tę inwestycję określił jako kluczową z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego. Listę nieudanych głównych projektów energetycznych uzupełnił o niezrealizowany gazociąg Polska-Norwegia przypominając, że miał powstać do 2008 roku i że gdyby powstał to pozycja negocjacyjna Polska na rynku gazu byłaby dzisiaj całkowicie odmienna, lepsza. Przypomniał też niezrealizowany projekt budowy gazoportu i terminala LNG z połowy lat 90-tych.

- Takich przykładów mógłbym podawać znacznie więcej. One tylko pokazują, że niestety ostatnie 20 lat to był niewątpliwie w obszarze inwestycji energetycznych taki czas niemocy, historia niemocy, bezsilności decydentów, którzy byli za to odpowiedzialni - mówił Budzanowski.

Więcej na ten temat czytaj tu Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • Horror - atom, 2012-04-16 16:32:35

    Elektrowni atomowej w Polsce na pewno nie będzie za naszego życia.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: