PARTNER PORTALU
  • BGK

20 mln zł na zagospodarowanie odpadów

  • PAP    27 lutego 2012 - 13:05
20 mln zł na zagospodarowanie odpadów

Nowoczesny zakład zagospodarowania odpadów powstanie kosztem 20 mln zł w gminie Mircze.
75 proc. kosztów inwestycji sfinansuje Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego.

„Podpisaliśmy już umowę z zarządem województwa na dofinansowanie projektu. W marcu chcemy ogłosić przetarg na wybudowanie zakładu” – powiedział w poniedziałek wójt gminy Mircze Lech Szopiński.

Inwestycja ma być zrealizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Będzie kosztowała około 20 mln zł. Wkład własny w wysokości około 5 mln zł pokryje gmina Mircze i współpracujące z nią gminy Dołhobyczów i Werbkowice; reszta kosztów będzie sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Zakończenie budowy zaplanowano na październik przyszłego roku. Docelowo zakład będzie mógł przyjąć 20 tys. ton odpadów rocznie z powiatów hrubieszowskiego, tomaszowskiego i biłgorajskiego.

Zakład powstanie w miejscowości Łasków, gdzie istnieje już składowisko odpadów z sortownią. Będzie ono rozbudowane i zmodernizowane. Wybudowana zostanie m.in. nowa niecka na odpady i hala do ich segregowania, magazyny na surowce wtórne, budynek administracyjny, zbiornik do składowania odpadów niebezpiecznych, zbiorniki na ścieki.

Powstanie kompostowania, gdzie będą przerabiane odpady podlegające biodegradacji; będzie też kruszarka do przetwarzania gruzu na materiał do budowy dróg.

„Zakład będzie nastawiony na przetwarzanie odpadów, aby jak najmniej trafiało ich na składowisko. W przyszłości chcemy też uruchomić przy nim biogazownię oraz suszarnię warzyw, wykorzystującą uzyskane z niej ciepło” – dodał Szopiński.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.