PARTNER PORTALU
  • BGK

20 ton soli na dobę

  • dziennik.stargard.pl (Bartosz Stós)    23 lutego 2012 - 09:48
20 ton soli na dobę

Wyjazd czterech pługosolarek należących do MPGK w Stargardzie trwa zwykle od czterech do ośmiu godzin. Na parkingu MPGK znajdują się dwie nowe maszyny marki MAN oraz starsze egzemplarze typu Jelcz. Każda z nich jednorazowo może zabrać ze sobą od 4,5 do 5 ton piasku i soli. Tym samym podczas akcji zużywanych jest łącznie (w zależności od poziomu zaśnieżenia) około 20 ton materiału.
Do ekwipunku spółki należy także solarka firmy Star oraz trzy ładowarki. Nowością są dwie odśnieżarki wirnikowe, obsługujące parki i cmentarze, zdolne poruszać się po wąskich chodnikach i ulicach. W zeszłym roku rejony niedostępne dla pługosolarek musiały być odśnieżane ręcznie. Powyższy sprzęt ma to w końcu zmienić.

Mimo stosunkowo dużego zużycia soli, zapasy MPGK powinny wystarczyć na tegoroczną zimę. W magazynach spółki znajduje się jeszcze blisko 150 ton soli. Do tej pory po drogach rozsypano 200 ton. Maszyny odśnieżające wyruszają do pracy w dzień i w nocy, tuż po ustaniu obfitych opadów. Jak przyznają przedstawiciele MPGK, najlepiej pracuje się pod osłoną mroku. W dzień pojazdy zmuszane są do stania w korkach, co zdecydowanie wydłuża czas akcji.

W pierwszej kolejności pługosolarki obsługują główne ulice miasta, na których panuje największy ruch. W dalszej - drogi o mniejszym natężeniu. Łącznie podczas jednej akcji pracownicy przedsiębiorstwa mają do odśnieżenia blisko 70 km dróg. Przedstawiciele spółki zapewniają, że prace wykonywane są sprawnie i bez większych przeszkód, o czym ma świadczyć stan miejscowej nawierzchni.

- W porównaniu do poprzednich lat, pracuje nam się znacznie lepiej. Dysponujemy lepszą solą, sprowadzaną z polskich kopalń. W ubiegłym roku, z uwagi na deficyt soli na rynku, byliśmy zmuszeni dokonywać zakupu materiału z różnych źródeł, m.in. ze wschodu - tłumaczy Radosław Wilk, kierownik Zakładu Oczyszczania Miasta w Stargardzie Szczecińskim. - Raczej nie będziemy stosowali piasku, ale jego ilości posiadamy bez ograniczeń, w zależności od ewentualnych potrzeb - dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.