PARTNER PORTALU
 • BGK

200 mln euro na inwestycje mieszkaniowe przynoszące oszczędności energii

 • pt/pap    26 października 2016 - 09:41
200 mln euro na inwestycje mieszkaniowe przynoszące oszczędności energii
Program ma pomóc w modernizacji i remoncie tym właścicielom mieszkań i budynków mieszkalnych, którzy zdecydują się na podniesienie efektywności energetycznej budynków (fot.fotolia)

• Od listopada br. będzie można składać wnioski o kredyty na modernizację budynków mieszkalnych lub budowę jednorodzinnych domów energooszczędnych w ramach programu PolREFF.
• Na inwestycje przynoszące oszczędność energii przeznaczono 200 mln euro.
Polski Program Finansowania Efektywności Energetycznej w Budynkach Mieszkalnych (PolREFF) został stworzony przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz wspierany przez fundusz TaiwanBusiness-EBRD Technical Cooperation Fund.

Program ma pomóc w modernizacji i remoncie tym właścicielom mieszkań i budynków mieszkalnych, którzy zdecydują się na podniesienie efektywności energetycznej budynków.

Program jest realizowany za pośrednictwem Banku Zachodniego WBK SA i to w tym banku od listopada będzie można składać pierwsze wnioski; na początku 2017 roku do programu przystąpi również Euro Bank SA.

"Cieszę się, że kolejna transza programu jest uruchomiona w Polsce" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Przypomniał, że Polska chce ograniczyć zużycie energii o 20 proc. do roku 2020.

Wprowadzenie nowych innowacyjnych rozwiązań

"Te działania dotyczą polskiego przemysłu, dotyczą wprowadzenia nowych innowacyjnych rozwiązań, które wiem, że w ramach tego programu, przez różne polskie spółki będą realizowanie. To dla nas jest również bardzo ważne, bo potrzebujemy środków na finansowanie komercjalizacji różnych pomysłów, które w naszym kraju powstają" - wskazywał Kwieciński.

Wiceminister podkreślił, że działania, które są sfinansowane w ramach PolREFF będą uzupełniane pomocą ze środków europejskich oraz z pieniędzy budżetowych. "W ramach najbliższych lat te działania będą koordynowane pod jednym wspólnym parasolem w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, gdzie kwestie dotyczące efektywności energetycznej bardzo szczególnie są przez nas wskazywane" - podsumował.

Jak wskazywał dyrektor Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju na Polskę i Kraje Bałtyckie Grzegorz Zieliński, branża mieszkaniowa i remontowa przeżywa obecnie w Polsce okres dynamicznego rozwoju.

"W 2016 roku prawie 1/3 Polaków planuje wydatki związane z remontem domu czy mieszkania. Do tego coraz więcej osób, decydując się na remont mieszkania czy budowę domu stawia na technologie, które nie tylko poprawiają komfort mieszkania, ale też zapewniają konkretne oszczędności energetyczne" - tłumaczył Zieliński.

Technologie efektywne energetycznie i ekologicznie

W jego opinii trendy te są związane z rosnącą świadomością społeczeństwa na temat korzyści płynących z zastosowania technologii efektywnych energetycznie i ekologicznych. "Coraz więcej właścicieli mieszkań czy domów zdaje sobie sprawę, że rozwiązania energooszczędne przynoszą po prostu realne oszczędności - nawet takie, które w relatywnie krótkim czasie pokrywają poniesione nakłady inwestycyjne" - wyjaśnił.

Kredyty udzielane w ramach PolREFF mają być przeznaczone na finansowanie inwestycji przynoszących poprawę komfortu mieszkania przez podniesienie efektywności energetycznej budynków.

Są to inwestycje związane np. z wymianą lub modernizacją m.in. okien i drzwi, systemów ogrzewania, dociepleniem ścian, podłóg i dachów, oświetlenia czy wykorzystaniem energii słonecznej. Ich celem jest obniżenie zużycia i tym samym kosztów energii ponoszonych przez konsumentów oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Osoby, które zdecydują się na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej w swoich budynkach mieszkalnych mogą liczyć na bezpłatne doradztwo specjalistów z PolREFF. Osobom, które zdecydują się na taki kredyt, na stronie internetowej programu udostępniono Kalkulator Oszczędności Energii.

Za jego pomocą można samodzielnie oszacować oszczędności osiągnięte po zrealizowaniu modernizacji. Do dyspozycji beneficjentów programu jest również Wirtualny Doradca Technologiczny umożliwiający wybór konkretnych urządzeń lub materiałów, które zostały zweryfikowane pod kątem energooszczędności przez inżynierów PolREFF.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.