PARTNER PORTALU
  • BGK

21 autobusów miejskich w Łomży dzięki dotacji

  • PAP    14 kwietnia 2011 - 15:07
21 autobusów miejskich w Łomży dzięki dotacji

21 nowych autobusów miejskich wyjechało na ulice Łomży. Na zakup pojazdów Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji dostało unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.
W ramach projektu kupiono 22 autobusy, ostatni ma być dostarczony miastu, przez ich producenta – firmę Scania, w najbliższych dniach – poinformował w czwartek Janusz Nowakowski z łomżyńskiego MPK.

Projekt obejmował też modernizację bazy przedsiębiorstwa i pętli autobusowych, trwają również przygotowania do wprowadzenia biletu elektronicznego.

Wartość całego projektu to 30 mln zł, z UE pochodzi połowa pieniędzy. Jak poinformował Nowakowski, autobusy (tzw. średnie o długości 12 metrów) kosztowały 24 mln zł.

Każdy z nich na miejscach siedzących i stojących mieści stu pasażerów. Ponadto wyposażone są w kamery monitoringu wizyjnego, co ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pasażerów.

W autobusach znajdują się też elektroniczne tablice informujące o trasie przejazdu i elektroniczne kasowniki, na razie na bilety papierowe, ale wkrótce będzie wprowadzany bilet elektroniczny. Łomża, która liczy 60 tys. mieszkańców w najbliższych latach nie powinna mieć problemów z taborem.

Miasto dysponuje oprócz kupionych autobusów firmy Scania jeszcze 15 volvo, które mają od 4-10 lat. Nowy tabor pozwoli wycofać z użytkowania stare jelcze i autosany, które jeździły po ulicach Łomży od 17 do nawet 22 lat i nadawały się tylko do kasacji – podkreśla Nowakowski.

Na kilkunastu liniach rocznie łomżyńska komunikacja miejska przewozi około 5 mln pasażerów, jeszcze 2-3 lata temu było to 7 mln osób. Bilet jednorazowy normalny w Łomży kosztuje 2,2 zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.