PARTNER PORTALU
  • BGK

21 mln francuskich euro w oczyszczalnię ścieków

  • PAP    15 października 2010 - 15:57

Do grudnia 2011 r. w gdańskiej Oczyszczalni Ścieków Wschód ma powstać specjalna instalacja zmniejszająca czterokrotnie ilość odpadów powstałych w procesie oczyszczania ścieków. Inwestycję o wartości ponad 21,6 mln euro realizuje francuska spółka Degremont.
W piątek wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję, nazywaną Instalacją Termicznego Przekształcania Osadów Ściekowych. W uroczystości uczestniczył m.in. wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

"Termiczna utylizacja osadów ściekowych w piecach fluidalnych jest uznawana za najlepszą i najbezpieczniejszą metodę wykorzystywaną w oczyszczalniach" - poinformowała Magdalena Kuczyńska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Prace nad instalacją, wykonywane przez francuską firmę Degremont, rozpoczęły się w lipcu tego roku, a ich zakończenie planowane jest na grudzień 2011 r.

Wartość inwestycji - ponad 21,6 mln euro - pokrywa komunalna spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Do końca roku zapadnie decyzja o refundacji tych kosztów w 56 proc. ze środków unijnych.

Powstała w latach 1973-2000 Oczyszczalnia Wschód położona jest w północno-wschodniej części Gdańska na terenach Żuław Gdańskich w delcie Wisły. Zajmuje powierzchnię blisko 74 hektarów.

Do oczyszczalni doprowadzane są ścieki z aglomeracji trójmiejskiej, Pruszcza Gd., Żukowa i Kolbudy. Oczyszczone ścieki kierowane są do wód Zatoki Gdańskiej, w odległości 2,5 km od brzegu morza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.