PARTNER PORTALU
  • BGK
2.png" alt="" width="90" /> ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

215 mln zł na infrastrukturę energetyczną w pomorskim

  • PAP    1 kwietnia 2015 - 08:56
215 mln zł na infrastrukturę energetyczną w pomorskim
Kontynuowany będzie program modernizacji infrastruktury, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa zasilania, zwłaszcza na obszarach leśnych (fot,PTWP)

Energa-Operator planuje wydać ponad 215 mln zł w 2015 r. na inwestycje w gdańskim oddziale spółki. Prace mają poprawić ciągłość dostaw energii i umożliwić przyłączanie nowych odbiorców m.in. w Trójmieście.
Plany inwestycji w Trójmieście oraz w powiatach: gdańskim, kościerskim, kartuskim, puckim, tczewskim, starogardzkim i wejherowskim Energa-Operator zaprezentowała podczas spotkania z przedstawicielami władz samorządowych regionu.

Spółka poinformowała, że wśród planowanych na bieżący rok inwestycji są budowy i rozbudowy Głównych Punktów Zasilania (GPZ) w Rutkach, przy Uniwersytecie Gdańskim, w miejscowości Czatkowy oraz rozdzielni na Helu. Trwają też prace związane z zasilaniem dla tunelu pod Martwą Wisłą oraz Muzeum II Wojny Światowej. Ma powstać też GPZ Karsin, który poprawi bezpieczeństwo energetyczne obszaru powiatu kościerskiego m.in. gmin Karsin, Dziemiany i Lipusz, gdzie z powodu awarii przerwy w dostawach prądu czasami trwają po około 20 godzin.

Czytaj też: 2,5 mld zł na wparcie inwestycji energetycznych z PO IiŚ

Spółka zapewniła, że kontynuowany będzie program modernizacji infrastruktury, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa zasilania, zwłaszcza na obszarach leśnych. Firma zapowiedziała też kontynuowanie projekt montażu inteligentnych liczników, zainstalowanych już w niektórych dzielnicach Gdyni, Gdańska, Sopotu i w powiecie Puckim. Zdalne liczniki odczytują już informacje o zużyciu energii u 116,5 tys. odbiorców na obszarze gdańskiego oddziału spółki. W roku 2015 ma być zamontowanych kolejnych 108 tys. liczników w Sopocie i Gdańsku.

Spółka podała, że o zlecenia Energi-Operator konkuruje obecnie 237 firm z Pomorza. "Zapraszamy kolejne firmy do naszego Rejestru Kwalifikowanych Wykonawców, by mogły ubiegać się o zlecenia w organizowanych przez nas przetargach" - zachęca Piotr Bartczak, dyrektor generalny gdańskiego oddziału spółki.

W 2014 r. na terenie oddziału spółki w Gdańsku zrealizowano inwestycje o wartości ok. 263 mln złotych. Do największych należą: rozbudowy i budowy Głównych Punktów Zasilania: Młode Miasto w Gdańsku, Stocznia Gdynia, Pruszcz Południe, Sopot Kamienny Potok, Kościerzyna i Jackowo oraz rozdzielni Jastrzębia Góra. Ponadto przyłączono do sieci infrastrukturę Pomorskiej Kolei Metropolitarnej, Europejskie Centrum Solidarności, galerie handlowe w Starogardzie Gdańskim i w Kościerzynie oraz obiekty Uniwersytetu Gdańskiego. Rozstrzygnięto ponad 6,8 tys. przetargów, głównie na roboty budowlane.

Energa-Operator to spółka Grupy Energa i jeden z największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Zasila odbiorców na obszarze 75 tys. km kw. (ok. jednej czwartej powierzchni Polski). Spółka eksploatuje ponad 180 tys. km linii elektroenergetycznych wszystkich napięć, którymi przesyła do odbiorców ponad 20 TWh energii rocznie, co daje jej 16,8 proc. udział w rynku. Misją spółki jest "niezawodność".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.