PARTNER PORTALU
  • BGK

22,5 mln dla Lublina na sieć ciepłowniczą

  • PAP    12 września 2011 - 15:39
22,5 mln dla Lublina na sieć ciepłowniczą

22,5 mln zł z funduszy unijnych zostanie przeznaczonych na dofinansowanie modernizacji sieci ciepłowniczej w Lublinie. Cały projekt, przewidujący wymianę ponad 22 km sieci, ma kosztować brutto 46,2 mln zł.
Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisało z NFOŚiGW umowę o dofinansowanie projektu z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej prezes LPEC Lech Kliza.

Realizacja projektu modernizacji lubelskiej sieci ciepłowniczej rozpoczęła się w ubiegłym roku, a jego zakończenie przewidziane jest na koniec 2013 r. Przewiduje on wymianę 22,2 km najstarszych, liczących sobie ponad 30 lat rur, którymi dostarczane jest ciepło. Około 5 km rur w ramach tego projektu już zostało wymienionych na nowoczesne.

Dzięki unowocześnieniu sieci będzie mniej awarii i zwiększy się efektywność całego systemu ciepłowniczego przez ograniczenie strat ciepła w czasie jego przesyłania - zapowiada LPEC. Przyniesie to zmniejszenie zużycia energii, a dzięki temu emisja dwutlenku węgla do atmosfery spadnie o 8 tys. ton rocznie. Oszczędności finansowe dla przedsiębiorstwa mają sięgnąć 1,3 mln zł rocznie.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk (zabierz głos/oceń prezydenta) przypomniał, że unowocześnienie sieci ciepłowniczej to kolejny realizowany w mieście projekt modernizacyjny, obok m.in. kosztującej ponad 350 mln zł przebudowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz wartego przeszło 500 mln zł projektu rozwoju miejskiego transportu.

- Lublin przechodzi modernizację w wymiarze wcześniej niespotykanym. Zaczynając od sieci wodnokanalizacyjnej, przez ciepłowniczą, a kończąc na komunikacji zbiorowej, najbliższe dwa - trzy lata oznaczać będą ogromny front inwestycyjny w naszym mieście - powiedział Żuk. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.