PARTNER PORTALU
  • BGK

22 mln na kampanię dot. energetyki jądrowej

  • PAP    22 lutego 2012 - 17:16
22 mln na kampanię dot. energetyki jądrowej

1 marca rozpocznie się ogólnopolska kampania informacyjna na temat energetyki jądrowej i promieniotwórczości, przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki. Potrwa ona trzy lata i będzie kosztowała 22 mln zł. W tym roku ma być wydane 8 mln zł.
Mirosław Lewiński z Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Gospodarki poinformował w środę w Gdańsku podczas posiedzenia wojewódzkiej rady ds. bezpieczeństwa energetycznego, że "celem projektu jest podniesienie wiedzy społeczeństwa na temat energetyki jądrowej i promieniotwórczości".

Czytaj też: Elektrownia jądrowa jednak jak kura znosząca złote jaja

Powiedział, że kampanię przeprowadzi konsorcjum pod przewodnictwem firmy Partner of Promotion z Warszawy.

Zwrócił uwagę, że z badań prowadzonych przez Ministerstwo Gospodarki od 2009 r. wynika, że wiedza na ten temat jest bardzo niska.

- Wydaje się, że stosunkowo niski poziom poparcia dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce (ok. 40 proc.) jest związany bezpośrednio z bardzo niskim poziomem wiedzy - dodał.

Czytaj też: Apel do prezydenta ws. elektrowni w Gąskach

Powiedział, że "ponad 80 proc. badanych deklaruje, że albo nie wie nic, albo wie bardzo mało na temat energetyki jądrowej i promieniotwórczości".

- Jesteśmy przekonani, że po dostarczeniu odpowiedniej informacji poziom wiedzy wzrośnie, co powinno automatycznie przełożyć się na poziom poparcia - dodał.

Czytaj też: Nikt nie chce elektrowni obok siebie

Lewiński wyjaśnił, że kampania będzie realizowana na poziomie ogólnokrajowym oraz lokalnym, w gminach.

- Tematycznie będzie dotyczyła m.in. zasad funkcjonowania reaktora, zasad zapewnienia bezpieczeństwa czy postępowania z wypalonym paliwem - powiedział. Dodał, że kampania będzie prowadzona "w oparciu o standardowe metody dotarcia do społeczeństwa".

Uczestniczący w spotkaniu w Gdańsku wiceprezes Zarządu PGE Energia Jądrowa SA Witold Drożdż poinformował, że na terenie gmin Choczewo oraz Gniewino i Krokowa, w których znajdują się dwie z trzech najbardziej prawdopodobnych lokalizacji dla przyszłej elektrowni, w najbliższych dwóch latach prowadzone będą intensywne konsultacje z lokalnymi społecznościami.

Powiedział, że na terenie rozpatrywanych przez PGE lokalizacji w najbliższym czasie zostaną utworzone stałe punkty informacyjne.

- Będą w nich dostępne materiały na temat energetyki jądrowej, a także będą tam pełnić dyżury przedstawiciele PGE - wyjaśnił.

Drożdż poinformował, że PGE zaproponowała lokalnym społecznościom z terenów potencjalnych lokalizacji udział w wyjazdach do miejsc, gdzie działają elektrownie jądrowe i gdzie osobiście można przekonać się, jak one działają i jakie wywołują konsekwencje. Planuje się, że w ciągu najbliższych miesięcy taki wyjazd z udziałem grupy mieszkańców Choczewa, Gniewina i Krokowej odbędzie się do Hiszpanii, do elektrowni w Los Vandellos.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Horror - atom, 2012-02-22 18:30:03

    Wystarczy, ze kazdy z nas wyda zlotowke na kampanie PRZECIW elektrowni jadrowej i juz mamy przewage nad oszolomami rzadowo-partyjnymi.