PARTNER PORTALU
  • BGK

240 mln zł z UE dla Koszalina

  • PAP    3 października 2011 - 20:11
240 mln zł z UE dla Koszalina

Koszalin (Zachodniopomorskie) otrzyma 240 mln zł unijnej dotacji na budowę systemu gospodarki odpadami. W poniedziałek prezydent miasta podpisał w tej sprawie umowę z wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Łączna wartość inwestycji to 453 mln zł. W ramach projektu zrealizowane zostaną dwa zadania: do marca 2014 r. wybudowanych ma być sześć Stacji Przeładunkowych Odpadów Komunalnych (SPOK), a do października 2015 r. Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów (ZTPO).

Stacje będą kosztować 50 mln zł. Wstępnie ustalono, że zostaną one zlokalizowane w Sianowie (powiat koszaliński), Jeziorkach, Trzesiece (powiat szczecinecki), Wardyniu Górnym (powiat świdwiński), Rymaniu i Kościerzynku (powiat kołobrzeski).

Koszt budowy ZTPO oszacowano na 342 mln zł. Zakład ma powstać w Koszalinie. Jak poinformował prezydent miasta Piotr Jedliński, rozważane są dwie lokalizacje. Na jedną nich jest już decyzja środowiskowa, jednak ze względu na sprzeciw sporej grupy mieszkańców Koszalina zdecydowano się na przygotowanie dokumentacji na inne miejsce.

ZTPO ma przetwarzać rocznie 92 tys. ton odpadów pochodzących z Koszalina i 39 z ościennych gmin, z którymi podpisano już umowy na dostarczanie śmierci. Zakład spalając śmierci będzie dostarczał energię cieplną do miasta. Opady przed dostarczeniem do ZTPO będą magazynowane i segregowane w stacjach przeładunkowych.

Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszalinie Tomasz Uciński powiedział, że odpady można magazynować przez trzy lata, więc kilkanaście miesięcy różnicy między uruchomieniem SPOK a ZTPO nie jest przeszkodą w realizacji projektu.

Rozpoczęcie budowy ZTPO w Koszalinie planowano pierwotnie na rok 2011, ponieważ jednak inwestycję podzielono na dwa zadania, realizację projektu przesunięto o dwa lata. Według wiceprezes NFOŚiGW Małgorzaty Skuchy taki podział jest dobrym rozwiązaniem, gdyż w pierwszym etapie zapewniony zostanie strumień odpadów dla ZTPO, które w ten sposób nie zostanie bez paliwa.

W 2009 r., gdy ruszały przygotowania do koszalińskiego projektu, zakładano, że w Polsce powstanie 12 Zakładów Termicznego Przekształcania Odpadów. Obecnie realizowanych ma być jedynie siedem: w aglomeracji bydgosko-toruńskiej, Krakowie, Szczecinie, Koninie, Koszalinie, Białymstoku i Poznaniu.

Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski wyjaśnił w poniedziałek, że liczbę inwestycji zredukowano, bo nie wszystkie zainteresowane wcześniej gminy poradziły sobie z przygotowaniem projektów.

Małgorzata Skucha poinformowała, że z pierwszymi czterema miastami podpisano już umowy. Z Białymstokiem i Krakowem umowy będą podpisane w tym tygodniu. Koszalin jest jedynym miastem z tzw. preumową, co wynika z dwuetapowości projektu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.