PARTNER PORTALU
  • BGK

256 mln na wodę i ścieki w Gorzowie Wlkp

  • PAP    13 września 2011 - 14:59
256 mln na wodę i ścieki w Gorzowie Wlkp

PWiK Sp. z o.o. w Gorzowie popisała z funduszem ochrony środowiska umowę na pomostowe finansowanie projektu związanego z rozbudową systemu wodno-ściekowego w mieście i okolicznych gminach. Spółka komunalna może korzystać z pożyczki w kwocie prawie 256 mln zł.
- Pożyczka jest nam potrzebna na rozpoczęcie inwestycji, zanim dojdzie do podpisania zasadniczej umowy o dofinansowaniu naszego projektu z funduszy unijnych. Dzięki niej możemy jeszcze w tym roku rozpocząć procedury przetargowe. Będzie to największe przedsięwzięcie w historii naszej spółki, której obrót roczny to ok. 43 mln zł - powiedział dyr. Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gorzowie Bogusław Andrzejczak.

Przygotowany przez PWiK projekt nosi nazwę: "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na obszarze Związku Celowego Gmin MG-6". Wkład własny spółki to 120 mln zł.

Inwestycja zakłada budowę ok. 150 km kanalizacji sanitarnej i 60 km sieci wodociągowej w Gorzowie i gminach: Kłodawa, Santok, Deszczno, Lubiszyn i Bogdaniec, które razem tworzą związek celowy gmin MG-6.

W ramach tego zadania zostanie także rozbudowana i zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w Gorzowie i stacja uzdatniania wody. Jest to konieczne, by mogły sprostać znacznie większej liczbie odbiorów nich dotychczas; spółka szacuje, że ich liczba wzrośnie o 15 tys.

- Likwidacja kilku tysięcy przydomowych szamb znacząco przyczyni się do poprawy stanu środowiska w Gorzowie(zabierz głos/oceń prezydenta) i jego okolicy. Wymiar ekologiczny tej inwestycji jest bezsprzeczny, podobnie jak gospodarczy, gdyż budowa infrastruktury, w tym przypadku wodno-ściekowej, to jeden z elementów podnoszących walory gmin w oczach potencjalnych inwestorów - powiedział Andrzejczak.

Gorzów wraz z okolicznymi gminami i PWiK ubiegały się o pozyskanie pieniędzy z funduszy unijnych na realizację opisanego projektu od 2008 roku.

To nie jedyna umowa, jaką NFOŚiGW zawarł w ostatnim czasie z podmiotami z woj. lubuskiego.

W siedzibie funduszu w Warszawie doszło we wtorek do uroczystego przekazania trzechsetnej umowy w ramach wdrażania Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 36 mln zł dofinansowania na realizację projektu "Modernizacja i przebudowa systemu ciepłowniczego w Zielonej Górze" otrzymała Elektrociepłownia "Zielona Góra" SA ".

Jak powiedział dyr. biura spółki Elektrociepłowni "Zielona Góra" SA Jerzy Wojnicz, w ramach projektu zostanie przebudowanych prawie 6 km ciepłociągów magistralnych i powstanie 1,5 km nowej magistrali. Zostaną one wykonane w najnowszych technologiach, co przyczyni się do znacznego obniżenia strat przy przesyle energii cieplnej.

- W ramach modernizacji, przy Trasie Północnej w Zielonej Górze wymienimy na 3-kilometrowym odcinku stare rury o przekroju 700 mm na mniejsze, wykonane w nowoczesnej technologii, rury o przekroju 500 mm. Z naszych wyliczeń wynika, że dzięki temu na tym fragmencie magistrali starty ciepła zredukujemy aż o 74 proc. To przykład - o jakiej skali oszczędności mówimy - powiedział Wojnicz.

Jak dodał, dzięki efektywniejszemu wykorzystaniu energii zmniejszy się zużycie paliwa potrzebnego na jej wytworzenie, a to bezpośrednio odbije się na poprawie jakości powietrza w Zielonej Górze, gdyż do atmosfery będzie trafiało mniej zanieczyszczeń. Inwestycja pozwoli także na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o ponad 650 ton w skali roku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.