PARTNER PORTALU
  • BGK

26 mln zł unijnego dofinansowania na kanalizację

  • GK    12 marca 2013 - 10:54
26 mln zł unijnego dofinansowania na kanalizację

Jaworzno otrzyma ponad 26 mln zł unijnego dofinansowania na realizację II etapu projektu kanalizacyjnego. Dzięki temu oczyszczalnia Jeleń Dąb zostanie zmodernizowana, a na Warpiu i Borach powstanie nowa sieć kanalizacyjna.
15 stycznia w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wręczono potwierdzenie o dofinansowanie ze środków europejskich II fazy rozbudowy kanalizacji sanitarnej w Jaworznie. W imieniu Ministra Środowiska przedstawicielom zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, dokumenty wręczył Adam Liwochowski - zastępca prezesa WFOŚiGW.

Uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie ma nastąpić jeszcze w I kwartale 2013 roku. Jak wynika z opracowań, druga część Projektu „Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna", szacowana jest na blisko 63 mln zł. Natomiast dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach POIiŚ wyniesie ponad 26,5 mln zł.

- Środki te pozwolą na budowę 16 km kanalizacji sanitarnej oraz podjęcie robót modernizacyjnych oczyszczalni Jeleń Dąb, a także na budowę kanalizacji sanitarnej dla osiedla Warpie oraz osiedla Bory. Dzięki temu dostęp do nowoczesnego systemu kanalizacji uzyska ponad 2 tys. mieszkańców - wyjaśnia Grzegorz Waligóra, Wiceprezes ds. Technicznych MPWiK.

Obecnie w Jaworznie prowadzona jest pierwsza część największego w historii Jaworzna projektu kanalizacyjnego. Dotychczas powstało już prawie 50 kilometrów sieci, z 86 zakontraktowanych.

Łączna wartość I i II fazy budowy kanalizacji w Jaworznie szacowana jest na kwotę 269 mln zł. Z czego dofinansowanie z unijnego Funduszu Spójności będzie stanowić ok. 136 mln zł. Pozostała cześć będzie pochodzić z pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz ze środków własnych miasta i MPWiK-u.

Pierwsza faza jaworznickiego projektu, która jest obecnie realizowana, ma zakończyć się początkiem 2014 roku. Dzięki niej w mieście powstanie 86 km nowej kanalizacji, 4 km sieci wodociągowej, 14 tłoczni i przepompowni oraz stacja uzdatniania wody SUW Piaskownia.

Z nowej infrastruktury będzie korzystać ok. 13 tys. mieszkańców. Zgodnie z dyrektywami unijnymi do 2015 roku 95 proc. mieszkańców aglomeracji Jaworzno musi być podłączonych do kanalizacji.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.