PARTNER PORTALU
  • BGK

270 mln z NFOŚiGW na ekospalarnię w Krakowie

  • PAP    1 grudnia 2011 - 17:29
270 mln z NFOŚiGW na ekospalarnię w Krakowie

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zdecydował o udzieleniu preferencyjnej pożyczki w wysokości 270 mln zł na budowę spalarni odpadów komunalnych w Krakowie.
Inwestycja o wartości 645 mln zł współfinansowana jest ze środków unijnych.

Grzegorz Ostrzołek, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego (KHK), który odpowiada ze realizację inwestycji poinformował w czwartek, że kredyt będzie spłacany z przychodów krakowskiej ekospalarni, uzyskanych ze sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej.

- Pożyczka opiewa na kwotę 270 mln złotych i będzie to nasz wkład w realizację projektu ekospalarni - zaznaczył prezes.

Kredyt z oprocentowaniem 3,5 proc. w skali roku został udzielony na preferencyjnych warunkach. Spółka komunalna będzie go spłacać do 2030. Pożyczka - podkreśla przedstawiciel KHK - nie obciąży budżetu Krakowa (zabierz głos/oceń prezydenta).

Obecnie trwa ostatni etap przetargu na wykonawcę ekospalarni. Ma on zostać rozstrzygnięty w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Czytaj też: W Krakowie konsultacje społeczne o ekospalarni

Projekt "Program Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Krakowie" zakłada przede wszystkim budowę ekospalarni o wartości 645 mln zł, z czego 60 proc. zostanie pokryte z unijnego Funduszu Spójności. W ramach projektu przewidywany jest również zakup ok. 400 kompletów pojemników do selektywnej zbiórki oraz prowadzenie działalności promocyjnej i edukacyjnej.

Odpowiedzialnym za budowę ekospalarni odpadów komunalnych jest Krakowski Holding Komunalny. Inwestycja jest ostatnim i najważniejszym elementem tworzonego od kilku lat w Krakowie kompleksowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

Budowa ekospalarni jest niezbędna, bo w 2016 roku zostanie zapełnione komunalne wysypisko śmieci w Baryczy.

Ekospalarnia odpadów komunalnych powstanie przy ul. Giedroycia w Nowej Hucie. Teren ten jest nieużytkiem.

Zakład będzie spalał tylko tzw. resztkowe odpady komunalne, z których wcześniej oddzielono wszystkie użyteczne surowce wtórne. Jego wydajność wyniesie 220 tys. ton rocznie. Przy okazji spalania odpadów wytwarzana będzie energia elektryczna i ciepło dla miejskiej sieci ciepłowniczej.

W Krakowie wytwarza się ok. 321 tys. ton odpadów rocznie, a według prognoz w 2020 roku będzie to już ok. 340 tys. ton. Obecnie 86 proc. odpadów trafia na składowiska. To niezgodne z wymogami unijnymi, które nakazują znacząco ograniczać składowanie odpadów biodegradowalnych oraz odzyskiwać zawartą w nich energię.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Ekolog, 2011-12-06 12:52:46

    Kiedy w końcu LOBBYŚCI spalarniowi przestaną bezczelnie kłamać? Nie będzie to spalarnia nowoczesna => ekospalarnia, ponieważ system oczyszczania spalin jest "okradziony". A "mafia spalarniowa" wciąż robi wodę z mózgu dla mieszkańców Krakowa. Zanim zaczniecie budowę spalarni-kr...ematorium wpierw poproście Prezydenta o podanie ile ...zł/miesiąc/mieszkańca (od noworodka po emeryta!) będzie wynosił podatek śmieciowy w Krakowie?  rozwiń