3 lata na śmieciową rewolucję

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 22-06-2010
  • drukuj
Damy gminom trzy lata na przeprowadzenie rewolucji śmieciowej - zapowiedział minister środowiska Andrzej Kraszewski. Zegar zacznie bić z początkiem przyszłego roku.
3 lata na  śmieciową rewolucję

- Jestem świeżo po rozmowach z przedstawicielami Unii. Komisja Europejska zaczyna postępowanie przeciw Polsce o niedotrzymanie unijnych ustaleń w kwestii gospodarki odpadami – tłumaczy na łamach „Gazety Wyborczej” minister Kraszewski.

Jak podkreślił, rolą Ministerstwa Środowiska jest zmienić prawo tak, by referendum w sprawie odpadów nie było potrzebne. By władztwo nad odpadami mogło być przekazywane gminom mocą ustawy.

Rząd chce, by już we wrześniu zmianami w przepisach zajął się nią parlament. I by nowa ustawa obowiązywała od 1 stycznia 2011. Gminy będą miały trzy lata na dostosowanie się do nowego systemu.

- Tylko działając szybko i zdecydowanie, będziemy mogli złagodzić unijne sankcje [do 250 tys. euro dziennie za niedotrzymanie ustaleń akcesyjnych - stwierdził min. Kraszewski.

Najpóźniej więc w 2014 r. dołączymy do reszty unijnych państw, w których za odpady odpowiadają samorządy. Dziś tylko Polska i Węgry wyłamują się z tego standardu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Tyle, ze jak zwykle mysli sie Wielkimi Literami, ale rozwiazania sa pisane malymi i w dodatku szyfrem, by niewielu zrozumialo. Bo trzeba wprowadzic Zintegrowany System Gospodarki Odpadami - mozliwie jednolity w calym kraju, a nie regionalnie tu spalarnia, tu kompostownia, a jeszcze indziej dzikie... wysypisko !!! Bo przeciez kazda ":glowa" samorzadowa ma swoj poglad i wzglad na sprawe na okres swej kadencji !!! a smieci to pokolenia !!!! rozwiń

Kanadyjski Zintegrowany System Gospodarki Odpadami - BioCrudetechnology, 2010-06-22 13:18:35 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE