PARTNER PORTALU
  • BGK

30 mln zł na inwestycje komunikacyjne w Łomży

  • PAP    14 grudnia 2009 - 16:04

- 30 mln zł będzie kosztować zakup 22 nowych autobusów komunikacji miejskiej, wdrożenie biletu elektronicznego oraz modernizacja bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Łomży (Podlaskie). Inwestycja w połowie zostanie sfinansowana z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.
Jak poinformował w poniedziałek PAP Janusz Nowakowski z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łomży, dzięki temu projektowi na minimum najbliższych 10 lat uda się w tym mieście, liczącym ponad 60 tys. mieszkańców, rozwiązać problemy komunikacji miejskiej.

Już w styczniu 2010 roku zostanie ogłoszony pierwszy z czterech przetargów w ramach projektu. Będzie dotyczył prac budowlanych: przebudowy bazy MPK, budowy kanalizacji na terenie przedsiębiorstwa, zaplecza technicznego dla autobusów tak, by teren spełniał wymogi ochrony środowiska. Przebudowywana też będzie stacja paliw, która obecnie nie spełnia wymogów. Powstanie elektroniczny system monitorujący autobusy będące w danym momencie na trasach.

Przetarg na zakup autobusów (jednoczłonowe, niskopodłogowe) będzie ogłoszony w pierwszym kwartale 2010 roku. Dostawy autobusów z odpowiednim wyposażeniem do wdrożenia biletu elektronicznego mają się sukcesywnie odbywać partiami w czwartym kwartale 2009 i pierwszym kwartale 2010 roku.

W ramach projektu w łomżyńskiej komunikacji miejskiej zostanie wdrożony elektroniczny bilet, który zastąpi tradycyjne papierowe bilety. Jak tłumaczy Nowakowski, pasażerowie będą posługiwać się kartą, którą po wejściu do autobusu będą zbliżać do specjalnego czytnika.

Nowakowski poinformował, że 22 nowe autobusy, wraz z kupionymi w ciągu kilku ostatnich lat 16 innymi (za środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i z UE z Zintegrowanego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego), w zupełności wystarczą na potrzeby komunikacji miejskiej w Łomży.

Stary tabor - autobusy mające obecnie od 12 do 23 lat - będą sukcesywnie wycofywane z eksploatacji do 2012 roku. Na 17 liniach łomżyńska komunikacja miejska przewozi rocznie około 7 mln pasażerów.

Z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na trzy projekty - w tym łomżyński - które zostały najlepiej ocenione przez ekspertów, będzie łącznie przeznaczonych w rozstrzygniętym na początku grudnia konkursie 38 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.