PARTNER PORTALU
  • BGK

30 mln zł na wodę i ścieki w Jaworznie

  • GK    5 maja 2011 - 10:51
30 mln zł na wodę i ścieki w Jaworznie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał preferencyjną pożyczkę w wysokości 30 ml zł Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie.
Dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz pożyczce z Wojewódzkiego Funduszu i środkom własnym władze Jaworzna zamierzają do 2015 roku wybudować m.in. 250 km sieci kanalizacyjnej, ok. 4,3 km sieci kanalizacji deszczowej, ok.5 km wodociągu, blisko 60 tłoczni i pompowni, stację uzdatniania wody oraz suszarnie osadu.

Obecny etap zadania obejmuje budowę kanalizacji sanitarnej o długości 86 km oraz 13 przepompowni ścieków. Ścieki z 2 705 podłączeń do budynków w ilości 877 metrów sześciennych na dobę będą odprowadzane do oczyszczalni ścieków Jaworzno-Dąb, a stąd oczyszczone wody popłyną do Przemszy.

Projekt obejmie także budowę nowej stacji uzdatniania wody z siecią wodociągową. Ujmowana będzie woda z ujęcia Piaskownia w Jaworznie, które było do tej pory wykorzystywane do celów technicznych.

Teraz oczyszczona w procesach koagulacji, sedymentacji, ozonowania i filtracji oraz dezynfekcji w pełni spełniać będzie standardy wody nadającej się do spożycia.

Budowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego to priorytetowe przedsięwzięcie dla miasta. Bez niego miasto byłoby wkrótce zmuszone do zapłacenia dużych kar finansowych za zanieczyszczanie środowiska naturalnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.