PARTNER PORTALU
  • BGK

30 mln zł na wodę i ścieki w Jaworznie

  • GK    5 maja 2011 - 10:51
30 mln zł na wodę i ścieki w Jaworznie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał preferencyjną pożyczkę w wysokości 30 ml zł Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie.
Dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz pożyczce z Wojewódzkiego Funduszu i środkom własnym władze Jaworzna zamierzają do 2015 roku wybudować m.in. 250 km sieci kanalizacyjnej, ok. 4,3 km sieci kanalizacji deszczowej, ok.5 km wodociągu, blisko 60 tłoczni i pompowni, stację uzdatniania wody oraz suszarnie osadu.

Obecny etap zadania obejmuje budowę kanalizacji sanitarnej o długości 86 km oraz 13 przepompowni ścieków. Ścieki z 2 705 podłączeń do budynków w ilości 877 metrów sześciennych na dobę będą odprowadzane do oczyszczalni ścieków Jaworzno-Dąb, a stąd oczyszczone wody popłyną do Przemszy.

Projekt obejmie także budowę nowej stacji uzdatniania wody z siecią wodociągową. Ujmowana będzie woda z ujęcia Piaskownia w Jaworznie, które było do tej pory wykorzystywane do celów technicznych.

Teraz oczyszczona w procesach koagulacji, sedymentacji, ozonowania i filtracji oraz dezynfekcji w pełni spełniać będzie standardy wody nadającej się do spożycia.

Budowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego to priorytetowe przedsięwzięcie dla miasta. Bez niego miasto byłoby wkrótce zmuszone do zapłacenia dużych kar finansowych za zanieczyszczanie środowiska naturalnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.