PARTNER PORTALU
  • BGK

32 mln zł na budowę nowych przystanków autobusowych

  • PAP    5 lutego 2015 - 20:52
32 mln zł na budowę nowych przystanków autobusowych
Fot. sxc.hu

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach (MZD) rozstrzygnął dwa przetargi na budowę 80 nowych przystanków dla komunikacji miejskiej. Łącznie inwestycja będzie kosztowała ponad 32 mln zł.
Według rzecznika MZD Jarosława Skrzydło to jeden z niewielu i jeden z pierwszych tego typu projektów w Polsce. W przestrzeni miejskiej mają pojawić się nowoczesne, spójne architektonicznie i kolorystycznie konstrukcje.

W związku z inwestycją MZD ogłosił dwa przetargi. Pierwszy dotyczył kompleksowej modernizacji 29 największych i średnich przystanków komunikacji miejskiej rozlokowanych przeważnie w węzłowych punktach w kieleckim śródmieściu. Drugi natomiast obejmował 51 małych przystanków na terenie całego miasta.

"Zarówno pierwszy, jak i drugi przetarg wygrała firma Betonox Construction z Sopotu. Łącznie cała wartość tego zadania to ponad 32 mln zł. Szacujemy że będziemy w stanie rozpocząć prace budowlane jak tylko poprawią się warunki atmosferyczne i po podpisaniu umów z wykonawcą, najprawdopodobniej na przełomie marca i kwietnia" - powiedział Skrzydło. Prace mają się zakończyć do września br.

"To ciekawa i skomplikowana wbrew pozorom inwestycja. Zakłada kilka różnych elementów. Po pierwsze zatoki autobusowe, które będą wykonane w technologii betonowej; będą przebudowane perony, czyli te miejsca, w których oczekują podróżni na autobus. Będą specjalne krawężniki oraz systemy płytek wskaźnikowych dla osób niedowidzących i niewidomych" - tłumaczył Skrzydło.

Trzecim elementem są wiaty, których koncepcja została wyłoniona w organizowanym przez miasto konkursie architektonicznym. Na jej powstał projekt wykonawczy. "Będą to wiaty zbudowane ze stali oraz szkła hartowanego. () Na głównych przystankach będą gabloty z podświetlonymi rozkładami jazdy, podświetlone listwami LED nazwy, śmietniki, kamery monitoringu oraz wyprowadzona instalacja, aby można było zamontować tam moduły bezprzewodowego internetu dostępnego bezpłatnie dla pasażerów" - wyjaśnił.

Jak zapewnia Skrzydło, design i kolorystyka będzie spójna dla wszystkich przystanków. Będą się one jednak różnić wielkością.

Komunikacja publiczna liczących ponad 200 tysięcy mieszkańców Kielc oparta jest wyłącznie na transporcie autobusowym. W 2014 r. skorzystało z niej łącznie 36 mln pasażerów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • jm199, 2015-02-06 07:24:13

    za 400 tys. można postawić domek jednorodzinny