32 mln zł na budowę nowych przystanków autobusowych

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach (MZD) rozstrzygnął dwa przetargi na budowę 80 nowych przystanków dla komunikacji miejskiej. Łącznie inwestycja będzie kosztowała ponad 32 mln zł.
32 mln zł na budowę nowych przystanków autobusowych
Fot. sxc.hu

Według rzecznika MZD Jarosława Skrzydło to jeden z niewielu i jeden z pierwszych tego typu projektów w Polsce. W przestrzeni miejskiej mają pojawić się nowoczesne, spójne architektonicznie i kolorystycznie konstrukcje.

W związku z inwestycją MZD ogłosił dwa przetargi. Pierwszy dotyczył kompleksowej modernizacji 29 największych i średnich przystanków komunikacji miejskiej rozlokowanych przeważnie w węzłowych punktach w kieleckim śródmieściu. Drugi natomiast obejmował 51 małych przystanków na terenie całego miasta.

"Zarówno pierwszy, jak i drugi przetarg wygrała firma Betonox Construction z Sopotu. Łącznie cała wartość tego zadania to ponad 32 mln zł. Szacujemy że będziemy w stanie rozpocząć prace budowlane jak tylko poprawią się warunki atmosferyczne i po podpisaniu umów z wykonawcą, najprawdopodobniej na przełomie marca i kwietnia" - powiedział Skrzydło. Prace mają się zakończyć do września br.

"To ciekawa i skomplikowana wbrew pozorom inwestycja. Zakłada kilka różnych elementów. Po pierwsze zatoki autobusowe, które będą wykonane w technologii betonowej; będą przebudowane perony, czyli te miejsca, w których oczekują podróżni na autobus. Będą specjalne krawężniki oraz systemy płytek wskaźnikowych dla osób niedowidzących i niewidomych" - tłumaczył Skrzydło.

Trzecim elementem są wiaty, których koncepcja została wyłoniona w organizowanym przez miasto konkursie architektonicznym. Na jej powstał projekt wykonawczy. "Będą to wiaty zbudowane ze stali oraz szkła hartowanego. () Na głównych przystankach będą gabloty z podświetlonymi rozkładami jazdy, podświetlone listwami LED nazwy, śmietniki, kamery monitoringu oraz wyprowadzona instalacja, aby można było zamontować tam moduły bezprzewodowego internetu dostępnego bezpłatnie dla pasażerów" - wyjaśnił.

Jak zapewnia Skrzydło, design i kolorystyka będzie spójna dla wszystkich przystanków. Będą się one jednak różnić wielkością.

Komunikacja publiczna liczących ponad 200 tysięcy mieszkańców Kielc oparta jest wyłącznie na transporcie autobusowym. W 2014 r. skorzystało z niej łącznie 36 mln pasażerów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

za 400 tys. można postawić domek jednorodzinny

jm199, 2015-02-06 07:24:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE