PARTNER PORTALU
  • BGK

325 mln zł na budowę zbiornika Świnna Poręba

  • PAP    22 grudnia 2010 - 16:16
325 mln zł na budowę zbiornika Świnna Poręba

Budowa zbiornika wodnego Świnna Poręba (woj. małopolskie) otrzyma w przyszłym roku rekordowe finansowanie z budżetu państwa w wysokości ponad 325 mln zł - poinformował w środę małopolski poseł PO Janusz Chwierut.
- Zadanie realizowane jest od ponad 20 lat, ale wszystko wskazuje na to, że jego zakończenie jest już blisko, będzie to kwestia najbliższych kilku lat - powiedział Chwierut podczas konferencji prasowej. 

Podkreślił, że kwota ponad 325 mln zł przeznaczona na Świnną Porębę w przyszłorocznym budżecie państwa, jest rekordowa. Do tej pory corocznie wydawano na tę inwestycję po kilkadziesiąt milionów złotych.

Do tej pory na inwestycję wydano ok. 1,1 mld zł, a szacuje się, że do jej zakończenia potrzeba jeszcze od 700 mln do 1 mld zł.

Budowa zbiornika Świnna Poręba jest jedną z najdłużej trwających w Polsce - kontynuowana jest od 1986 r. W 2005 r. Sejm przyjął specjalną ustawę o programie budowy zbiornika Świnna Poręba w latach 2005-2010. W połowie roku zapowiedziano, że obiekt powstanie do końca 2013 r.

Zapora powstaje na Skawie, która jest dopływem Wisły w woj. małopolskim. Zbiornik ma mieć pojemność 161 mln m sześć. i maksymalną powierzchnię 1 tys. 35 ha. Maksymalna wysokość zapory ma wynieść 54 m, jej długość 604 m, a szerokość korony - 8 m. Oprócz funkcji przeciwpowodziowych i retencyjnych dla m.in. Wadowic i Krakowa, ma być też zasobem wody dla celów komunalnych i przemysłowych w woj. śląskim.

Czytaj też:

Śląskie: 500 mln zł na projekty środowiskowe 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.