PARTNER PORTALU
  • BGK

33 otwory poszukiwawcze gazu z łupków

  • PAP    10 grudnia 2012 - 11:53
33 otwory poszukiwawcze gazu z łupków

Do 3 grudnia br. wykonano w Polsce 33 otwory poszukiwawcze gazu z łupków – poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Środowiska. Do 2021 r. planowane jest wykonanie 309 otworów poszukiwawczych.
Jak poinformował resort, wśród 309 odwiertów, które mają być wykonane do 2021 r., 128 ma być wykonanych na pewno, a dodatkowych 181 opcjonalnie, w zależności od możliwości i wyników prowadzenia prac przez inwestorów.

Czytaj też: Z łupków będą rozwój i pieniądze dla gmin

Wiercenia i inne prace geologiczne dotyczące poszukiwania i rozpoznawania złóż gazu z łupków mogą być prowadzone przez podmioty, które uzyskały odpowiednie koncesje.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla firm: Chevron, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. „Możliwe są zmiany udzielonych koncesji oraz zakresów ich prac geologicznych" - zastrzegło na swojej stronie ministerstwo.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powoduje pęknięcia w skałach i w efekcie wypycha gaz.

W Polsce pierwsze wiercenia w poszukiwaniu gazu łupkowego wykonało PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie - jego wynik okazał się jednak negatywny. W czerwcu 2011 r. firma 3Legs Resources przeprowadziła w okolicach Łebienia pierwszy w Polsce odwiert poziomy w poszukiwaniu gazu łupkowego i znalazła ten surowiec.

Planowane są prace w kolejnych miejscach - głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.