33 otwory poszukiwawcze gazu z łupków

Do 3 grudnia br. wykonano w Polsce 33 otwory poszukiwawcze gazu z łupków – poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Środowiska. Do 2021 r. planowane jest wykonanie 309 otworów poszukiwawczych.
33 otwory poszukiwawcze gazu z łupków

Jak poinformował resort, wśród 309 odwiertów, które mają być wykonane do 2021 r., 128 ma być wykonanych na pewno, a dodatkowych 181 opcjonalnie, w zależności od możliwości i wyników prowadzenia prac przez inwestorów.

Czytaj też: Z łupków będą rozwój i pieniądze dla gmin

Wiercenia i inne prace geologiczne dotyczące poszukiwania i rozpoznawania złóż gazu z łupków mogą być prowadzone przez podmioty, które uzyskały odpowiednie koncesje.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla firm: Chevron, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. „Możliwe są zmiany udzielonych koncesji oraz zakresów ich prac geologicznych" - zastrzegło na swojej stronie ministerstwo.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powoduje pęknięcia w skałach i w efekcie wypycha gaz.

W Polsce pierwsze wiercenia w poszukiwaniu gazu łupkowego wykonało PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie - jego wynik okazał się jednak negatywny. W czerwcu 2011 r. firma 3Legs Resources przeprowadziła w okolicach Łebienia pierwszy w Polsce odwiert poziomy w poszukiwaniu gazu łupkowego i znalazła ten surowiec.

Planowane są prace w kolejnych miejscach - głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE