PARTNER PORTALU
  • BGK

333 km nowych kanałów

  • AZA    15 października 2010 - 12:40
333 km nowych kanałów

Zakończono projekt „Gospodarka ściekowa w Tychach” - jedno z największych przedsięwzięć kanalizacyjnych w Polsce. Tychy zyskały 333 km nowoczesnej sieci kanalizacyjnej.
Kosztem blisko 135 mln Euro w ciągu pięciu lat zrealizowano projekt „Gospodarka ściekowa w Tychach”, jedną z największych w kraju i największą w historii Tychów inwestycję tego typu współfinansowaną z Funduszu Spójności. W ramach przedsięwzięcia wybudowano m.in. 333 km nowoczesnej sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz zmodernizowano oczyszczalnię ścieków, która obecnie jest jednym z najnowocześniejszych tego rodzaju obiektów w Polsce. Dzięki inwestycji ponad 21 tyś. mieszkańców Tychów może podłączyć swoje posesje do nowej kanalizacji.

Projekt „Gospodarka ściekowa w Tychach” realizowany pod hasłem „Czyste Tychy kanalizacja” rozpoczął się w 2005 r. i był podzielony na sześć najważniejszych kontraktów. Pięć z nich obejmowało budowę i modernizację kanalizacji sanitarnej i deszczowej w obrzeżnych dzielnicach miasta, takich jak Wygorzele, Jaroszowice, Cielmice, Zwierzyniec, Wartogłowiec, Zawiść, Wilkowyje, Mąkołowiec, Czułów oraz Stare Tychy. Kontrakt szósty dotyczył modernizacji części osadowej na oczyszczalni ścieków w Tychach-Urbanowicach, w wyniku której tyska oczyszczalnia samodzielnie produkuje energię cieplną i elektryczną w całości pokrywającą zapotrzebowanie oczyszczalni.

Za rekordowe w momencie przyznania dofinansowanie z Funduszu Spójności w wysokości 75 mln Euro oraz środki gminy wybudowano nie tylko nowoczesną sieć kanalizacji sanitarnej spełniającej standardy europejskie, ale także 27 przepompowni ścieków. Ponadto w ramach inwestycji wybudowano i zmodernizowano 167 km kanalizacji deszczowej oraz uregulowano
32 km rowów i potoków, co uchroniło tyszan przed skutkami m.in. majowo-czerwcowej powodzi.

- Mieszkańcy Tychów od kilkudziesięciu lat czekali na budowę i modernizację kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Dzięki realizacji inwestycji ponad 21 tyś. tyszan może przyłączyć swoje posesje do nowoczesnej kanalizacji. Efekty projektu są odczuwalne na co dzień dla obecnych mieszkańców, ale będą one także służyć następnym pokoleniom, bowiem budowa kanalizacji niewątpliwie stworzyła optymalne warunki do dalszego, przyjaznego środowisku rozwoju miasta – mówi Zbigniew Gieleciak, Pełnomocnik Prezydenta ds. realizacji projektu „Gospodarka ściekowa w Tychach”.

Budowa kanalizacji była nie tylko technicznym przedsięwzięciem uzbrojenia terenu obrzeżnych dzielnic Tychów w sieć kanalizacyjną, przy którym pracowała wykwalifikowana kadra inżynierów i budowniczych. Był to projekt, który postawił przed zarządzającymi szereg nietypowych wyzwań.  

W ramach projektu, przy współpracy z przedstawicielami Nadleśnictwa, zmodernizowano Rów Wygorzelski, przebiegający przez las łęgowo-olchowy określany mianem „Polskiej dżungli”. Prace na terenie łęgu w większości wykonywane były ręcznie, a podczas ich realizacji nie wycięto żadnego drzewa.

Realizując inwestycję musiano skorzystać również z pomocy archeologa oraz sapera. Podczas prac budowlanych wykonawcy natknęli się na fragment drewnianego wodociągu z początku XIX wieku oraz na pociski artyleryjskie i niewybuchy z czasów II Wojny Światowej.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.