PARTNER PORTALU
  • BGK

333 proc. wzrost dochodów z handlu emisjami gazów cieplarnianych

  • parlamentarny.pl    8 stycznia 2016 - 09:57
333 proc. wzrost dochodów z handlu emisjami gazów cieplarnianych

Handel emisjami to od lat najważniejszy mechanizm w walce o ochronę środowiska - fot.fotolia

Dochody budżetu MŚ na 2016 r. zaplanowano w wysokości przekraczającej 2 mld 72 mln zł. Stanowi to 99 proc. dochodów ujętych w ustawie budżetowej na 2015 r. Dlaczego jest tak mało zmian? Projekt ustawy budżetowej, który został przygotowany przez poprzedników, jest bardzo interesujący. Znalazło się w nim też szereg ciekawych rozwiązań - mówił Wojciech Skurkiewicz (PiS), poseł koreferent na posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Jako najbardziej interesujący Skurkiewicz wymienił zapis zakładający przychody budżetowe w wysokości 1 mld 269 mln zł, czyli ponad połowę planowanych dochodów, ze sprzedaży emisji gazów cieplarnianych.

To wzrost w stosunku do roku 2015 aż o 333 proc. Ministerstwo Środowiska podtrzymuje te deklaracje. Przyznaje, że planuje zgłosić w tym roku do sprzedaży ponad 40 mln uprawnień do emisji przyjmując cenę 7,77 euro za uprawnienie , czyli tyle, ile cena ta wynosiła w lipcu 2015 r. przy kursie 4,03 za euro.

Handel emisjami CO2

- System handlu emisjami CO2 jest jednym z mechanizmów wynikających z protokołu z Kioto. Pozwala nam wywiązać się ze zobowiązań co do ochrony klimatu wobec krajów UE – mówił Jan Szyszko, szef resortu ochrony środowiska po powrocie ze szczytu klimatycznego w Paryżu.

Takie podejście możemy jednak stosować jeszcze tylko przez kilka lat - problem pojawi się już na początku przyszłej dekady. Dlaczego? Niektórzy brukselscy eksperci od lat bowiem przekonują, że dla naszego kraju najlepsze byłoby wyjście z systemu handlu emisjami po 2020 r. i uzgodnienie z UE własnej drogi ograniczenia emisji. Jesteśmy jednak temu przeciwni.

Więcej tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.