PARTNER PORTALU
  • BGK

35 mln zł na kanalizację we Wrocławiu

  • AT    6 maja 2013 - 19:59
35 mln zł na kanalizację we Wrocławiu

Za środki z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko zostanie wybudowane około 46 kilometrów sieci kanalizacyjnej we Wrocławiu.
Nowe inwestycje obejmą osiedla: Zakrzów, Pawłowice, Zgorzelisko, Ratyń oraz ul. Gagarina, Dolnobrzeską i Okulickiego. Marek Mielczarek, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu przekazał dzisiaj potwierdzenie Ministra Środowiska na unijną dotację.

Dokument odebrał Robert Madejowski, Członek Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Koszt projektu realizowanego przez MPWiK wyniesie ponad 71 milionów złotych. Kwota dofinansowania to ponad 35,5 miliona złotych.

Zakończono już prace budowlane na Brochowie. Dla pozostałych inwestycji są przygotowywane postępowania przetargowe, które zostaną ogłoszone w II kw. 2013 r. Obecnie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu obsługuje 11 projektów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko z zawartymi umowami i 2 nowe przedsięwzięcia z Wrocławia i Oławy.

Łączna wartość tych projektów to około 630 milionów złotych. W budowie jest 450 kilometrów wodociągów i kanalizacji. Zakończono prace w nowych oczyszczalniach ścieków w Ziębicach i Sulikowie. Zmodernizowane zostały obiekty w Środzie Śląskiej, Nowogrodźcu, Strzegomiu, Strzelinie i Oławie.

WFOŚiGW we Wrocławiu m.in. monitoruje i pomaga podczas opracowania projektów do udziału w konkursach; ocenia złożone wnioski; zawiera umowy; udziela wsparcia finansowego, rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji oraz przekazuje środki unijne.

Projekt MPWiK to nie jedyna inwestycja dotycząca kanalizacji na terenie aglomeracji wrocławskiej. Dzięki unijnym środkom zostanie zbudowane 18 kilometrów kanalizacji i 9 przepompowni ścieków w gminie Miękinia. Ścieki będą odprowadzane do Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków Janówek. Kwota wsparcia z POIiŚ na realizację tego projektu to 12 milionów złotych.

Wartość wszystkich inwestycji w Miękini jest szacowana na 17 milionów złotych. Program Infrastruktura i Środowisko to najważniejsze źródło finansowania przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska w Polsce. Łączna wielkość środków finansowych zaangażowanych w realizację POIiŚ na lata 2007-2013 wynosi 37,7 mld euro, z czego wkład unijny to 28,3 mld euro, zaś wkład krajowy - 9,4 mld euro.

To największa kwota pośród programów realizowanych kiedykolwiek w Unii Europejskiej, służąca rozwojowi infrastruktury, budowie dróg, kolei, mostów i kanalizacji, jak również obiektów nauki czy urządzeń sportowych. Ponad 5 miliardów euro przewidziano na projekty związane z ochroną środowiska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.