PARTNER PORTALU
  • BGK

35 mln zł na kanalizację we Wrocławiu

  • GK    3 lipca 2013 - 12:44
35 mln zł na kanalizację we Wrocławiu

Za środki z programu infrastruktura i środowisko zostanie wybudowane około 46 kilometrów sieci kanalizacyjnej we Wrocławiu.
Umowę na unijną dotację podpisali: Marek Mielczarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu i Zdzisław Olejczyk, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

Nowe inwestycje obejmą osiedla: Zakrzów, Pawłowice, Zgorzelisko, Ratyń oraz ul. Gagarina, Dolnobrzeską i Okulickiego. Koszt projektu realizowanego przez MPWiK wyniesie ponad 71 milionów złotych. Kwota dofinansowania to ponad 35,5 milionów złotych. W uroczystości uczestniczyli także: Jerzy Ignaszak, Zastępca Prezesa WFOŚiGW we Wrocławiu i Wojciech Adamski, Wiceprezydent Wrocławia.

Obecnie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu obsługuje 12 projektów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko z zawartymi umowami i jedno nowe zadanie z Oławy. Łączna wartość tych projektów to ponad 630 milionów złotych. W budowie jest 450 kilometrów wodociągów i kanalizacji.

Zakończono prace w nowych oczyszczalniach ścieków w Ziębicach i Sulikowie. Zmodernizowane zostały obiekty w Środzie Śląskiej, Nowogrodźcu, Strzegomiu, Strzelinie i Oławie. WFOŚiGW we Wrocławiu m.in. monitoruje i pomaga podczas opracowania projektów do udziału w konkursach; ocenia złożone wnioski; zawiera umowy; udziela wsparcia finansowego, rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji oraz przekazuje środki unijne.

Projekt MPWiK to nie jedyna inwestycja dotycząca kanalizacji na terenie aglomeracji wrocławskiej. Dzięki unijnym środkom zostanie zbudowane 18 kilometrów kanalizacji i 9 przepompowni ścieków w gminie Miękinia. Ścieki będą odprowadzane do Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków Janówek. Kwota wsparcia z POIiŚ na realizację tego projektu to 12 milionów złotych. Wartość wszystkich inwestycji w Miękini jest szacowana na 17 milionów złotych.

Program Infrastruktura i Środowisko to najważniejsze źródło finansowania przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska w Polsce. Łączna wielkość środków finansowych zaangażowanych w realizację POIiŚ na lata 2007-2013 wynosi 37,7 mld euro, z czego wkład unijny to 28,3 mld euro, zaś wkład krajowy - 9,4 mld euro.

  To największa kwota pośród programów realizowanych kiedykolwiek w Unii Europejskiej, służąca rozwojowi infrastruktury, budowie dróg, kolei, mostów i kanalizacji, jak również obiektów nauki czy urządzeń sportowych. Ponad 5 miliardów euro przewidziano na projekty związane z ochroną środowiska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.