PARTNER PORTALU
  • BGK

35 pociągów, miliard złotych i prokurator

  • Przegląd prasy/Życie Warszawy    21 sierpnia 2010 - 08:41

23 sierpnia otwarcie ofert w przetargu na 210 wagonów. To superkontrakt wart ok. 250 mln euro i największy w historii zakup Metra Warszawskiego.
Nowe składy posłużą do obsługi pierwszej i drugiej linii metra. Pociągi mają być jednoprzestrzenne (bez podziału na wagony) i wyposażone w monitoring. W każdym z nich zmieszczą się 1424 osoby, w tym 230 na miejscach siedzących – informuje „Życie Warszawy”.

Żeby wygrać, niekoniecznie trzeba dać najniższą cenę. W kryteriach przetargowych cena stanowi 50 proc., zużycie energii elektrycznej i koszty utrzymania po 20 proc., a kryteria ekologiczne i wydłużenie gwarancji – 10 proc.

To łakomy kąsek dla producentów taboru. Zainteresowanie wykazały koncerny z Europy, Ameryki Północnej i z Azji. Niektórzy nie wykluczali startu w konsorcjach z polskimi producentami taboru.

Pierwsza dostawa wagonów ma nastąpić w czwartym kwartale 2012 roku, a ostatnia rok później. Tymczasem wciąż toczy się śledztwo w sprawie przyjęcia w latach 1998-2002 korzyści majątkowych w związku z poprzednim wygranym przez Alstom przetargiem na tabor dla metra. Zatrzymani zostali były dyrektor metra Bohdan Z. i stołeczny urzędnik Tadeusz N., który miał pośredniczyć w przekazaniu łapówki – podaje Życie Warszawy”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2010-08-23 18:20:36

    Jak widac, urzednikom stolecznym naprawde zalezy na tym, zeby skladow metra nie mozna bylo skracac po godzinach szczytu. Wiadomo, ze im wiecej pieniedzy sie zmarnuje, tym wieksza potega "rzondzoncych". Ale podobno prokuratura jest juz niezalezna ?