PARTNER PORTALU
  • BGK

36 mln kosztował zakład przetwarzania odpadów

  • PAP    16 lipca 2010 - 17:35
36 mln kosztował zakład przetwarzania odpadów

Ok. 36 mln zł kosztował nowoczesny zakład przetwarzania odpadów, wybudowany w Srebrzyszczu koło Chełma (lubelskie). Będzie tam trafiać 26 tys. ton odpadów rocznie, z czego 70 proc. zostanie ponownie wykorzystanych.
- Prace budowlane zostały zakończone, zakład jest gotowy. Zaczynamy prace rozruchowe - powiedział w piątek z-ca dyrektora Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Chełmie Tomasz Pomiankiewicz.

Zakład jest najnowocześniejszy na Lubelszczyźnie. Ma osiągnąć pełną wydajność przed końcem roku. Kompleksowo rozwiąże on problem gospodarki odpadami w Chełmie i kilkunastu okolicznych gminach zamieszkałych przez około 160 tys. ludzi - zapewnił Pomiankiewicz.

Budowa zakładu dofinansowana została kwotą 26 mln zł z europejskiego Funduszu Spójności. Projekt obejmuje też likwidację i rekultywację 12 starych wysypisk śmieci, które nie będą już potrzebne oraz uruchomienie selektywnej zbiórki odpadów.

Do Srebrzyszcza ma trafiać rocznie 26 tys. ton odpadów z miast i gmin: Chełm, Rejowiec, Rejowiec Fabryczny, Białopole, Dubienka, Hrubieszów, Kamień, Leśniowice, Ruda Huta, Sawin, Siedliszcze, Uchanie, Wierzbica, Wojsławice, Wola Uhruska oraz Żmudź.

70 procent odpadów ma być przetwarzane i ponownie wykorzystane: odzyskiwane będą surowce wtórne; resztki organiczne zostaną przerobione na kompost, zaś z materiałów palnych, po rozdrobnieniu, powstawać będzie tzw. paliwo alternatywne, które zużyje miejscowa cementownia. Tylko około 30 proc. odpadów, nienadających się do żadnego wykorzystania, trafi na składowisko.

W nowym zakładzie znajdzie zatrudnienie około 30 osób. - Zakład będzie pracował na jedną zmianę. Jeśli w przyszłości okaże się to potrzebne, to będzie można zwiększyć jego możliwości, uruchamiając drugą zmianę - dodał Pomiankiewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Kanadyjski Zintegrowany System Gospodarki Odpadami - Biocrudetechnology , 2010-07-20 13:06:43

    I dobrze, tyle ze czemu to rozdrabnianie sie - zamiast podejsc do tematu odpadow kompleksowo - Dlaczego nie Kanadyjski Zintegrowany System Gospodarki Odpadami oparty na rozsadnym stosowaniu roznych technologii - celem racjonalnej segregacji, odzysku energii z odpadow w posatci gazu, energii ele...ktrycznej czy biopaliw jak i wysokokalorycznych nawozow. Sa Firmy jak BioCrudetechnology ktore sfinansuja tego typu dzialania nawet w 100 % - bez Unijnych dodatkow Instalacje tzw Zintegrowanej Gospodarkli Odpadami , tyle ze musza miec gwarancje ze przez 30 lat nikt im nie bedzie przeszkadzal w biznesie - dlatego raczej pracuja w Chinach, Indiach czy w Afryce. Firma ta oprocz tego ze likwiduja kwestie smieci to dostarczaja na rynek energie pozyskana z przerobki smieci w postaci gazu, elektryki czy biopaliw a dodatkowo daja wysokokaloryczny nawoz. Zasadnicza kwestia to odpowiedni strumien odpadow. I tu trzeba sie zebrac w Zwiazki Odpadow !!! by uzyskac 600 - 2000 To / dobe - a jak widac np. Krakow ma ten strumien ok. 997 To / dobe i wystarczyu dla spalarni i dla racjonalnej gospodarki gdzie mozna bedzie wykorzystac w ciagu technologicznym osady z oczyszczalni, odpady przemyslu spozywczego itd, a nawet osady denne np z Jeziora Rozanowskigo czy Czchowskiego w ramach ich rekultywacji. Wystarczy nam przeslac ankiete z morfologia odpadow, a my sie ustosunkujemy co i jak mozemy zaproponowac Tyle ze Wladze (??!!) Miasta sa gluche na maile i informacje "zapatrzone" w spalarnie ktora im zaproponowano a zafunduja ja sobie z nakladow mieszkancow - budzc sie z piec lat w koszmarnym snie nieudanej inwestycji. Bo przeciez ci co sprzedaja spalarnie, ja po prostu sprzedaja nie inetersuja sie co bedzie sie z nia dalej dzialo. Zas jesli Firma bierze na siebie ciezar Inwestycji to musi zadbac by sie ona splacila !!!! i tu lezy cala roznica. Tyle ze za piec lat juz bedzie inna ekipa w miescie i u wladzy i polka zacznie sie na nowo, oczywiscie finansowna przez kieszenie mieszkancow !!! Ludzie obudzcie sie !!! Proponuje kontakt - KZISGO 032 209 44 56 0600 209 893 tadejurkiewicz@hotmail.com Tadeusz Jurkiewicz + 48 600 209 893 tel/ fax 48 32 209 44 56  rozwiń