PARTNER PORTALU
  • BGK

39 mln zł z UE na wodociągi i kanalizację

  • PAP    27 lutego 2014 - 18:32

Ponad 50 mln zł będzie kosztowała budowa sieci kanalizacyjnych i wodociągowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków w 40 gminach województwa świętokrzyskiego. 39 mln zł z tej kwoty to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
W czwartek w Kielcach umowy na współfinansowanie inwestycji podpisali przedstawiciele lokalnych samorządów i władz województwa. 11 umów dotyczy budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Powstaną w gminach: Waśniów, Wiślica, Sadowie, Bejsce, Opatowiec, Nowy Korczyn, Gnojno, Czarnocin, Oleśnica, Tuczępy i Słupia Jędrzejowska.

Jak powiedział PAP wójt Waśniowa Krzysztof Gajewski, przydomowe oczyszczalnie są bardzo dobrym rozwiązaniem w miejscowościach o rozproszonej zabudowie, gdzie nieekonomiczne jest budowanie zbiorczej sieci kanalizacyjnej.

Projekt o wartości 1,5 mln zł (900 tys. to środki z UE, reszta wkład własny gminy), zakłada budowę oczyszczalni dla 103 gospodarstw. "Chętnych na przydomowe oczyszczalnie mamy dużo więcej. Po zakończeniu przedsięwzięcia 42 procent ścieków w gminie będzie oczyszczane" - tłumaczył wójt.

W poprzednich latach w ramach realizacji innych projektów, na terenie gminy zbudowano 300 przydomowych oczyszczalni. Koszt jednej wyniósł ok. 12-15 tys. zł, mieszkańcy partycypowali w kosztach - płacili 3 tys. zł.

W Waśniowie działa też oczyszczalnia ścieków, do której podłączona jest sieć kanalizacyjna z miejscowości o zwartej zabudowie oraz z budynków użytkowanych przez instytucje publiczne i przedsiębiorstwa.

Pozostałe projekty, które otrzymają unijne wsparcie, dotyczą głównie budowy sieci kanalizacyjnych i wodociągowych.

Gmina Bieliny będzie budowała wodociąg na terenach przeznaczonych pod nowe budownictwo mieszkaniowe i uzupełniała sieć kanalizacyjną w miejscach, w których jej brakuje. Projekt o wartości 1,6 mln zł w 75 proc. będzie finansowy z UE.

"W tym momencie sieć wodociągowa jest w całej gminie, a skanalizowanie mamy na poziomie 63 procent. Pieniądze na brakujące ok. 40 procent sieci kanalizacyjnej będziemy chcieli pozyskać w ramach nowej unijnej perspektywy finansowej" - powiedział PAP wójt Bielin, Sławomir Kopacz.

Pięć samorządów będzie budowało lub przebudowywało gminne oczyszczalnie, zakupi też pojazdy asenizacyjne do wywozu nieczystości.

Jak poinformował marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, 17 marca w regionie ruszy kolejny nabór wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013. Do rozdysponowania pozostało 17 mln zł. Samorządy lub ich jednostki, odpowiadające za sprawy komunalne, będą mogły się starać o dofinansowanie inwestycji dotyczących: gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami, odnawialnych źródeł energii i budowy lub remontu targowisk.

Według Jarubasa w nowym PROW na lata 2014-2020, prawdopodobnie nadal będzie można realizować inwestycje infrastrukturalne, choć z mniejszym wsparciem finansowym niż do tej pory. Przedsięwzięcia takie będą mogły być także realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

W województwie świętokrzyskim z 540 mln zł z PROW na lata 2007-2013 do tej pory zakontraktowano prawie 80 proc. środków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.