PARTNER PORTALU
 • BGK

39 mln zł z UE na wodociągi i kanalizację

 • PAP    27 lutego 2014 - 18:32

Ponad 50 mln zł będzie kosztowała budowa sieci kanalizacyjnych i wodociągowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków w 40 gminach województwa świętokrzyskiego. 39 mln zł z tej kwoty to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
W czwartek w Kielcach umowy na współfinansowanie inwestycji podpisali przedstawiciele lokalnych samorządów i władz województwa. 11 umów dotyczy budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Powstaną w gminach: Waśniów, Wiślica, Sadowie, Bejsce, Opatowiec, Nowy Korczyn, Gnojno, Czarnocin, Oleśnica, Tuczępy i Słupia Jędrzejowska.

Jak powiedział PAP wójt Waśniowa Krzysztof Gajewski, przydomowe oczyszczalnie są bardzo dobrym rozwiązaniem w miejscowościach o rozproszonej zabudowie, gdzie nieekonomiczne jest budowanie zbiorczej sieci kanalizacyjnej.

Projekt o wartości 1,5 mln zł (900 tys. to środki z UE, reszta wkład własny gminy), zakłada budowę oczyszczalni dla 103 gospodarstw. "Chętnych na przydomowe oczyszczalnie mamy dużo więcej. Po zakończeniu przedsięwzięcia 42 procent ścieków w gminie będzie oczyszczane" - tłumaczył wójt.

W poprzednich latach w ramach realizacji innych projektów, na terenie gminy zbudowano 300 przydomowych oczyszczalni. Koszt jednej wyniósł ok. 12-15 tys. zł, mieszkańcy partycypowali w kosztach - płacili 3 tys. zł.

W Waśniowie działa też oczyszczalnia ścieków, do której podłączona jest sieć kanalizacyjna z miejscowości o zwartej zabudowie oraz z budynków użytkowanych przez instytucje publiczne i przedsiębiorstwa.

Pozostałe projekty, które otrzymają unijne wsparcie, dotyczą głównie budowy sieci kanalizacyjnych i wodociągowych.

Gmina Bieliny będzie budowała wodociąg na terenach przeznaczonych pod nowe budownictwo mieszkaniowe i uzupełniała sieć kanalizacyjną w miejscach, w których jej brakuje. Projekt o wartości 1,6 mln zł w 75 proc. będzie finansowy z UE.

"W tym momencie sieć wodociągowa jest w całej gminie, a skanalizowanie mamy na poziomie 63 procent. Pieniądze na brakujące ok. 40 procent sieci kanalizacyjnej będziemy chcieli pozyskać w ramach nowej unijnej perspektywy finansowej" - powiedział PAP wójt Bielin, Sławomir Kopacz.

Pięć samorządów będzie budowało lub przebudowywało gminne oczyszczalnie, zakupi też pojazdy asenizacyjne do wywozu nieczystości.

Jak poinformował marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, 17 marca w regionie ruszy kolejny nabór wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013. Do rozdysponowania pozostało 17 mln zł. Samorządy lub ich jednostki, odpowiadające za sprawy komunalne, będą mogły się starać o dofinansowanie inwestycji dotyczących: gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami, odnawialnych źródeł energii i budowy lub remontu targowisk.

Według Jarubasa w nowym PROW na lata 2014-2020, prawdopodobnie nadal będzie można realizować inwestycje infrastrukturalne, choć z mniejszym wsparciem finansowym niż do tej pory. Przedsięwzięcia takie będą mogły być także realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

W województwie świętokrzyskim z 540 mln zł z PROW na lata 2007-2013 do tej pory zakontraktowano prawie 80 proc. środków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.