PARTNER PORTALU
  • BGK

4,8 mln dotacji na świdnickie autobusy

  • AW    19 lipca 2013 - 12:38
4,8 mln dotacji na świdnickie autobusy

Nowoczesne, pojemne i ekologiczne, a przede wszystkim przyjazne dla pasażera - takie mają być pojazdy, które wkrótce wyjadą na świdnickie drogi. 19 lipca podpisano umowę o wsparciu unijnym na zakup ośmiu nowych autobusów dla miejscowego MPK.
MPK w Świdnicy otrzyma 4,8 mln zł unijnego wsparcia na zakup nowych autobusów. Wartość całej inwestycji to nieco ponad 7 mln zł.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to na przełomie lipca i sierpnia MPK ogłosi przetarg, który na jesieni zostanie rozstrzygnięty. Pierwsze nowe autobusy mogą wyjechać na świdnickie ulice w I kwartale 2014 r., kolejne w II kwartale.

- To nasza kolejna próba otrzymania unijnego wsparcia, ale tym razem zakończona sukcesem. Projekt od początku ocenialiśmy jak dobry i przede wszystkim ważny dla podróżnych. Dzięki obecnej decyzji o dofinansowaniu kupimy 8 pojazdów, które spełniać będą rygorystyczne normy emisji spalin. Prócz tego, że zadbamy o ekologię, to przede wszystkim poprawi się komfort podróży. W ramach projektu chcemy kupić 6 autobusów 12-metrowych, które mogą przewieźć 100. pasażerów, oraz 2 pojazdy 9-metrowe dla 60. pasażerów. Będą to autobusy niskopodłogowe, wyposażone w monitoring oraz elektroniczne i głosowe systemy informacji pasażerskiej - mówił Wiktor Karol, prezes MPK Świdnica.

Inne projekty realizowane przy wsparciu z budżetu UE przypomniał prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek.

- Świdniczanie mogą już korzystać z łącznika do autostrady A4 dzięki unijnemu wsparciu. Trwa budowa Centrum Przesiadkowego, również dzięki unijnemu wsparciu, a pasażerowie niebawem będą mogli skorzystać w jednym miejscu z autobusowej komunikacji miejskiej, międzymiastowej i kolejowej. Do tego dochodzi teraz zakup nowoczesnych i ekologicznych autobusów, także w ramach unijnej dotacji. To duża zmiana jakościowa, bo dzięki nowym 8 autobusom aż w 1/3 nasza spółka wymieni tabor na zupełnie nowe pojazdy. Ten pozytywny fakt w przyszłym roku będą mogli odczuć podróżni - podkreślał prezydent miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • kierowca, 2013-07-19 20:27:10

    Teraz mam auto z katalizatorem i mimo że nie jest elektryczne uwazam ze bardziej ekologiczne czyli przyjazne środowisku niż mój poprzedni stary wóz.
  • Horror - Świdnica, 2013-07-19 17:12:25

    Murdzek jest chyba pijany - jakie ekologiczne autobusy ?? Musiałyby być elektryczne lub na syntetyczny gaz z biomasy. Artykuł tylko podkreśla jak nieobeznani z techniką są lokalni politycy i dziennikarze. I jak ci pierwsi mają podejmować decyzje a ci drudzy kształtować opinie ? Żenada.