PARTNER PORTALU
  • BGK

40 mld na poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego

  • PAP    25 maja 2012 - 16:17

Koszt poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego na jednej koncesji może wynieść 40 mld zł - wynika z szacunków przedstawionych przez Grażynę Piotrowska-Oliwę, prezes PGNiG.
"Na jednej koncesji można wywiercić 80 padów, na padzie wierci się 12 odwiertów, a jeden odwiert to szacunkowo koszt 15 mln USD. To łącznie daje ok. 40 mld zł. Wynika to z prostej arytmetyki, ale wiadomo, że nie na każdej koncesji we wszystkich 111 wydanych, będą prowadzone prace, nie na każdej koncesji będzie rozwierconych 80 padów. Warto jednak sobie uświadomić, o jakich kwotach mówimy" - powiedziała dziennikarzom Piotrowska-Oliwa.

Pytana, czy te 40 mld zł na jedną koncesję, to jedynie koszt poszukiwania gazu łupkowego, odpowiedziała: "To koszt poszukiwania i wydobycia, bo część infrastruktury kopalnianej nie jest już w tych projektach tak znacząca, jak odwierty".

"Szacujemy koszt odwiertu w Polsce na średnio 15 mln USD, ale patrząc na koszty wierceń w USA, to wynoszą one od 2,7 mln do 7 mln USD w zależności od głębokości wierceń. Tyle, że tam tych wierceń robi się tysiące" - dodała. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.