PARTNER PORTALU
  • BGK

40 mln euro na szynobusy

  • PAP    24 czerwca 2010 - 15:18
40 mln euro na szynobusy

40 mln euro kosztowało 10 szynobusów kupionych przez samorząd województwa zachodniopomorskiego. Pierwsze dwa wyruszą w trasę w najbliższą niedzielę, a pozostałe mają wejść do eksploatacji do końca roku.
Zakup nowoczesnych szynobusów współfinansowano ze środków europejskich. Pokryły one połowę kosztów inwestycji.

Jak informują służby prasowe zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego, nowo zakupione składy posiadają po 157 foteli oraz klimatyzację. Wyposażone są też w najnowocześniejsze w kraju systemy informacji dla podróżnych (dźwiękowej i wizualnej) oraz ułatwienia dla osób niepełnosprawnych czy rodziców z małymi dziećmi.

Np. w każdym z pociągów jedna z dwóch toalet przystosowana jest do obsługi osób niepełnosprawnych oraz wyposażona w przewijak dla niemowląt. Są też uchwyty umożliwiające zamocowanie wózków inwalidzkich i rowerów.

W szynobusach zamontowano też system monitoringu jego wnętrza czy sytuacji na zewnątrz pojazdu. Ponadto każdy pociąg wyposażony jest w system diagnostyki pokładowej, współpracujący z komputerami pokładowymi i na bieżąco informujący maszynistę o ewentualnych nieprawidłowościach w pracy pojazdu.

Dzięki zastosowaniu zespołów napędowych spełniających europejskie normy ekologiczne, przekładniom hydrodynamicznym, cichemu zawieszeniu oraz hamulcom tarczowym pojazdy mają emitować mniej substancji szkodliwych i hałasu, niż inne eksploatowane dotychczas pojazdy kolejowe.

Początkowo nowe pojazdy skierowane zostaną do obsługi połączeń Szczecin-Kołobrzeg oraz Szczecin-Szczecinek, a wraz ze wzrostem ich liczby stopniowo będą przejmowały obsługę pozostałych linii niezelektryfikowanych w regionie.

W 2012 roku, po zakończeniu modernizacji linii Piła-Ulikowo nowe pojazdy wyruszą także na trasę Szczecin-Piła przez Wałcz oraz ze Szczecina i Kołobrzegu do portu lotniczego w Goleniowie. W dalszej przyszłości nie wyklucza się wykorzystania nowych zespołów trakcyjnych do uruchomienia nowych połączeń na nieużywanych dziś odcinkach linii kolejowych.

Dotychczas województwo dysponowało 10 pojazdami kolejowymi różnych typów. Z uwagi na małą pojemność trzy z nich wykorzystywane są do obsługi połączeń o najmniejszej frekwencji, tj. na trasach Stargard Szczeciński-Kalisz Pomorski, Sławno-Darłowo, Koszalin-Mielno oraz w obsłudze kilku pociągów na trasie Szczecin-Kołobrzeg.

Pozostałe sześć pojazdów, użyczonych województwu przez koleje niemieckie DB Regio AG, ze względu m.in. na ich wiek (mają ok. 40 lat), powinny być wymienione.

Przetarg nieograniczony na zakup szynobusów ogłoszono w ub.r.; wygrała go bydgoska firma PESA. Pierwotnie producent zobowiązał się dostarczyć zamówione pociągi do 2012 roku, jednak tuż po zawarciu umowy zaproponował zmianę harmonogramu dostaw w taki sposób, że wszystkie pojazdy zostaną dostarczone jeszcze w br.

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • pasażer z Płońska, 2010-06-25 12:45:52

    Ciekawe jakie po roku będą statystyki śmiertelnych wypadków ? Bo oczywiście o zabezpieczeniu przejazdów jakby mniej się pamięta. P.s. No i przystanki niech będą bliżej ludzi a nie tam gdzie kolejarzom wygodniej.
  • Lucyna z Kępna, 2010-06-24 18:45:25

    Brawo Zachodniopomorskie! Warto do Was przyjechać na wakacje, zdecydowanie bardziej niż na południe Polski.