PARTNER PORTALU
  • BGK

40 procentowy odzysk surowców wtórnych w aglomeracji

  • PAP    5 września 2013 - 14:45
40 procentowy odzysk surowców wtórnych w aglomeracji

Prawie 40 proc. surowców wtórnych odzyskano z odpadów zebranych w lipcu na terenie funkcjonowania Związku Międzygminnego Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP) - poinformował przewodniczący związku wiceprezydent Poznania Mirosław Kruszyński.
"Chciałbym podziękować mieszkańcom za wsparcie segregacji odpadów po wprowadzeniu w życie nowych zasad gospodarki odpadami" - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej Kruszyński.

Czytaj też: Co się stanie z posegregowanymi surowcami?

Według danych zebranych przez GOAP w lipcu z terenu działania związku, który obejmuje miasto Poznania i osiem okolicznych gmin zebrano w lipcu 21,1 tys. ton odpadów. W tej liczbie było 2,4 tys. ton wyselekcjonowanych przez mieszkańców tworzyw sztucznych, papieru, szkła i odpadów zielonych oraz kolejne 6 tys. ton surowców wtórnych odzyskano w sortowniach śmieci. Na wysypiska trafiło 12,7 tys. ton.

"Dzięki segregacji udało się nam ograniczyć liczbę odpadów trafiających na składowisko o prawie 40 proc., jest to o 10 proc. więcej niż w latach poprzednich, kiedy to recykling wynosił około 30 proc." - powiedział Kruszczyński.

Ogółem na terenie działania GOAP złożono 96 tys. deklaracji odpadowych, z czego około 7 tys. było złożonych nieprawidłowo. Deklaracje złożone w związku obejmują 702 tys. osób przy zakładanych przed uruchomieniem systemu 715 tys. mieszkańców.

Łącznie do 4 września do kasy GOAP wpłynęło 20,2 mln złotych, co stanowi 75 proc. planowanych środków.

"Ale wpłaty w dalszym ciągu wpływają, rozpoczniemy też windykacje od tych, którzy nie wywiązali się ze swojego obowiązku" - dodał Kruszyński.

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu dojdzie do rozstrzygnięcia przetargu na wywóz odpadów z terenu aglomeracji. O kontrakty ubiega się 10 firm.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • SAXOFONISTA, 2013-09-27 21:08:04

    TAKI ODZYSK BYŁBY WSKAZANY, BO TO BARDZO WAŻNA RZECZ
  • konos, 2013-09-27 12:35:43

    Ale surowce dalej nie mają takich możliwości inwestycyjnych, owszem, można zarobić, ale poprzez nieruchomości, to w tym momencie najlepsza inwestycja. Hale Jartomu - zwróćcie uwagę na to, co dzieje się z nieruchomościami, kolejne oferty znikają. Logiczne, że to się musi przełożyć na multum inwestycj...i.  rozwiń