PARTNER PORTALU
  • BGK

40-tysięczny Bolesławiec dostanie czystą wodę

  • bad    7 sierpnia 2014 - 17:18
40-tysięczny Bolesławiec dostanie czystą wodę

W Rakowicach oddano do użytku zmodernizowaną Stację Uzdatniana Wody. - To najważniejsze źródło wody dla liczącego ponad 40 tys. mieszkańców Bolesławca - mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
Nowe inwestycje sfinansowano z pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu w kwocie 4,5 mln zł oraz ze środków własnych Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu.

Czytaj też: Kanalizacja "Puszczy Zielonki" droższa i opóźniona o rok

W efekcie przeprowadzonych prac, których łączny koszt wyniósł 9,4 mln zł zwiększy się wydajność ujęcia wody i stacji jej uzdatniania z 8 tys. m3 do 10 tys. m3 na dobę. Wymieniono m.in. instalacje z automatyką i sterowaniem, stare studnie oraz przestarzałe rurociągi lewarowe. Wykonano nową wentylację z osuszaczem powietrza hali filtrów, zamontowano instalację c.o. zasilaną przez pompę ciepła i 14 filtrów i 2 areatory czyli zbiorniki napowietrzające wodę.

Czytaj też: Sypią się pozwy za komunalne rury w prywatnej ziemi

Pracuje już nowy zestaw analizatorów do pomiaru jakości wody. Wybudowano także nowy odstojnik i neutralizator ścieków agresywnych, które pochodzą z chlorowni i pomieszczenia wapna. Woda w SUW Rakowice jest czerpana z 13 studni głębinowych sięgających do głębokości od ok. 28m do 31m.

- Oddana do użytku inwestycja zapewnia bezpieczeństwo w dostawach wody dla Bolesławca, gminy wiejskiej Bolesławiec, a w przyszłości także dla Lwówka Śląskiego - mówi Aleksander Marek Skorupa. Prace budowlane przy modernizacji stacji rozpoczęły się w wrześniu 2013 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.