41 odwiertów w poszukiwaniu łupków

41 odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego rozpocznie się do końca tego roku - poinformowało w piątek w komunikacie Ministerstwo Środowiska. Do tej pory wykonano w Polsce 23 otwory, a 6 kolejnych jest w trakcie realizacji.
41 odwiertów w poszukiwaniu łupków

"Praktycznie cały czas w Polsce są prowadzone wiercenia. (...) Im więcej odwiertów wykonamy w krótkim czasie, tym szybciej uzyskamy potwierdzenie naszych przewidywań co do zasobów gazu łupkowego w złożach" - poinformował cytowany w komunikacie Główny Geolog Kraju, wiceminister środowiska Piotr Woźniak.

Czytaj też: W lipcu łupkowy odwiert na Pomorzu?

Woźniak pozytywnie ocenia nawiązanie współpracy przy poszukiwaniu surowca przez pięć polskich firm - PGNiG, KGHM, PGE, Tauron i Eneę. W środę spółki te podpisały umowę o współpracy w poszukiwaniu gazu łupkowego.

Czytaj też: Mapa gazu łupkowego w Polsce

"Dzięki porozumieniu o połączeniu ich sił oraz zasobów, koncesja Wejherowo ma szansę stać się miejscem pierwszego wydobycia gazu z łupków na skalę przemysłową. Skala planowanych na tej koncesji inwestycji stanie się wzorcem dla innych koncesji" - poinformował.

Na zlecenie ministra środowiska realizowany jest od początku 2012 r. projekt badawczy, którego celem jest kompleksowa ocena oddziaływania eksploatacji gazu ze złóż niekonwencjonalnych na środowisko.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE